sumamanV Přední Výtoni u Lipenské přehrady proběhne v sobotu 7. května další ročník prestižního závodu zásahových jednotek Šumaman 2011. Jihočeská policie zve na tento den rodiny s dětmi a nabízí zajímavě strávený čas a bohatý doprovodný program, řekl agentuře Mediafax policejní mluvčí Jiří Matzner.

Velmi zajímavým a nevšedním způsobem mohou všichni vyznavači extrémních sportů, příznivci jihočeské policie či obyvatelé a návštěvníci Jihočeského kraje strávit sobotu 7. května 2011 u přehradní nádrže Lipno v Přední Výtoni.

"Startuje zde totiž letošní XIV. ročník vysoce prestižního závodu zásahových jednotek Policie České republiky Šumaman 2011. Od ranních hodin, na náročnou několik desítek kilometrů měřící trať, vyběhne patnáct soutěžících družstev z celé republiky. V každém družstvu bude vždy pět elitních policistů, příslušníků zásahových jednotek. Očekávaná je i účast několika týmů ze sousedních zemí," řekl Matzner.

Náročný závod šumavskou přírodou připravili policisté Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje ve spolupráci s UNITOP ČR, Sportovním klubem policie České Budějovice a Občanským sdružením Přední Výtoň. Pro letošní ročník je připravena velmi náročná trať v délce kolem 50 kilometrů vedoucí přírodou v okolí Přední Výtoně či kolem Vítkova kamene nebo i na raftových člunech napříč přehradou Lipno.

"Týmy čeká na trati, kterou závodníci zdolávají kombinací běhu, jízdy na horských kolech a raftu, několik velmi náročných stanovišť. Na vrcholcích skal či v korunách stromů čeká sportovce slaňování, zdolávání překážkových drah, pohyb po provazových žebřících či sítích ve výšce 10 a více metrů nad zemí a traverzy nad skalními stěnami," objasnil Matzner.

Většina disciplín, které závodníci plní na stanovištích a po celé trase závodu, je velmi náročná a závodníci si musí sáhnout na dno sil. Ukončení závodu je časově pevně stanoveno a tým, který v lesích zabloudí, či nedokáže některé stanoviště zdolat v rozumném čase, nemá šanci včas dorazit do cíle. Vlastní start závodníků bude kolem šesté hodiny ráno v sobotu, od známého Penzionu Vyhlídka. V odpoledních hodinách, podle zkušeností z minulých ročníků, budou zpět k penzionu, kde je také zároveň i cíl závodu, dobíhat psychicky i fyzicky vyčerpané týmy policejních sportovců. Závod se totiž běží za každého počasí.

"Několik velmi zajímavých, snad i zákeřně rafinovaných stanovišť je připraveno do bezprostředního okolí Přední Výtoně či přímo do okolí penzionu Vyhlídka, aby tak návštěvníci měli možnost přímo sledovat výkony jednotlivých sportovců. Závod bude odstartován v sobotu v šest hodin ráno, a kolem sedmé večer proběhne slavnostní vyhlášení vítězů za účasti krajského policejního ředitele, zástupců sponzorů a vzácných hostů. Na závěr celého slavnostního večera s muzikou osvětlí noční oblohu ohňostroj," přiblížil Matzner.

Celý sobotní den bude v okolí penzionu Vyhlídka patřit nejen policejním sportovcům, ale i všem velkým a malým návštěvníkům, připraveno je množství her a soutěží, především pro děti. Starší děti si mohou vyzkoušet ve zmenšeném měřítku závod policistů pod názvem Junior Triatlon Šumaman. Pro mladší děti jsou připravené vědomostní hry, soutěže a testy.

"Celý den budou jihočeští policisté návštěvníkům předvádět ukázky ze své práce a také moderní policejní techniku, včetně vrtulníku policejní letky. Piloti a profesionálové zásahové jednotky předvedou zásahy z výšky či vyprošťování lidí z nepřístupných míst. Návštěvníkům se představí také policejní psovodi se svými chlupatými kolegy. Dětské soutěže startují od 10:00 a běží celý den," dodává Matzner.

zdroj: MEDIAFAX