pisekKamenný most v jihočeském Písku se dostal na zlaté pamětní mince v rámci série, kterou ve středu představila Česká národní banka. Výtvarný návrh s motivem mostu z 13. století je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů.

“První mince z této řady s nominální hodnotou 5000 korun je věnována píseckému Kamennému mostu. Vítězný výtvarný návrh byl vybrán v celostátní neomezené anonymní soutěži, jejíž uzávěrka byla v listopadu 2009," uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš.

Soutěže se zúčastnilo 17 výtvarníků, kteří předložili 22 sádrových modelů. Ze všech návrhů komise vybrala a první cenu udělila akademickému sochaři Zbyňka Fojtů. A to především pro dokonalé vystižení podoby gotického mostu, vynikající vyplnění obou stran mince a zobrazení sochy svatého Jana Nepomuckého, který je patronem mostů. Druhou cenu získal návrh Josefa Šafaříka a třetí Jaroslava Bejvla. “Bankovní rada České národní banky souhlasila s rozhodnutím výběrové komise a schválila realizaci mince s píseckým mostem právě podle návrhu Zbyňka Fojtů,“ doplnil Petruš.

Česká mincovna razila mince ze zlata o ryzosti 999.9 ve dvojím provedení, kvalita běžná (standard) a špičková (proof) se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 28 mm, hmotnost 15,55 g a síla 1,95 mm.

"Na lícní straně mince je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku, shora český lev, moravská orlice a dole slezská orlice. Vlevo je vyobrazena socha sv. Jana Nepomuckého z píseckého mostu. Kolem v opisu je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“, označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „5 000 Kč“ a název cyklu „MOSTY“. Značka České mincovny je v horní části opisu. Na rubové straně mince je celkový pohled na most z nadhledu. Při pravém okraji mince je opis „GOTICKÝ MOST V PÍSKU“, vlevo nahoře ročník ražby „2011“ a vedle iniciály ZF autora výtvarného návrhu mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů," uvedl mluvčí ČNB.

Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Kromě Kamenného mostu bude na další připravované minci zobrazen Žďákovský most přes Orlickou přehradu na Písecku. Tato mince bude vydána za pět let. Dále se na zlatých penězích objeví také dřevěný most v Lenoře na Prachaticku, barokní most v Náměšti nad Oslavou, renesanční most ve Stříbře, Negrelliho pražský viadukt, železniční most v Žampachu, Jizerský viadukt na trati Tanvald - Harrachov, železobetonový most v Karviné-Darkově a Mariánský most v Ústí nad Labem.

zdroj: MEDIAFAX