REKLAMA

kratochvileNa zámku Kratochvíle u Netolic zpřístupnili v letošní sezoně návštěvníkům zatím uzavřené místnosti, v nichž přebýval komorník Petra Voka Jan Hagen. Ředitel českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu Petr Pavelec řekl novinářům, že obnova zámku bude hotova příští rok. 

Kromě Hagenových místností mohou lidé vidět také rekonstruovaný vstupní sál a nové návštěvnické centrum s pokladnou. Zámeček, který sloužil Rožmberkům jako odpočinkové letovisko, by měl být hotový v příštím roce. Podle Pavelce stál tříletý projekt Renesance 33 milionů korun.

"V dolní síni letos skončily stavební a restaurátorské práce. V minulosti vedla prohlídková trasa v nelogickém sledu a lidé procházeli přes část staveniště. To pominula, návštěvníci mohou prostory vnímat v jejich jedinečnosti a funkční návaznosti," řekla autorka zámeckých instalací Zuzana Vaverková.

Dolní vstupní síň je kompletně zrestaurovaná včetně unikátních maleb autora Georga Widmana. Určení zámečku vyjadřují barvitě právě náměty loveckých štvanic na malbách.

Na obnově zámečku se začalo pracovat v polovině 80. let. Kratochvíle dostává svou tvář po více než 30 letech, kdy většinou sloužila expozici animovaného filmu. Nynější vzhled interiérů odpovídá době konce 16. a začátku 17. století, kdy končila éra Rožmberků.

Rekonstrukcí postupně prošla zahrada, vodní příkop, kaple a také ústřední obytná budova, tedy renesanční vila.

Zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA
REKLAMA