policie_znakPrachatičtí kriminalisté obvinili bývalého starostu obce Zbytiny na Prachaticku Antonína Poskočila (61) z porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Policejní mluvčí Martina Joklová řekla v pondělí agentuře Mediafax, že starosta způsobil obci několikamilionovou škodu.

Bývalý starosta je podezřelý z toho, že porušil povinnost opatrovat a spravovat majetek obce, když nejprve v srpnu 2008 podepsal rozhodnutí o poskytnutí finanční dotace ministerstva zemědělství určené k výstavbě čistírny odpadních vod a kanalizace v obci.

"Starosta však nerespektoval závazné termíny vztahující se k datu realizace akce a vypracování zprávy o závěrečném vyhodnocení akce, přestože o těchto termínech a možných sankcích za jejich porušení věděl. V návaznosti na tato pochybení finanční úřad vyměřil poškozené obci odvod do státního rozpočtu za porušení rozpočtové kázně a dále penále za porušení rozpočtové kázně v řádech několika milionů korun. Svým jednáním tedy z nedbalosti způsobil obci škodu v řádech několika milionů korun," řekla Joklová.

"Celá situace mě moc mrzí, nějak jsem se domníval, že termín je v prosinci 2010, ale zpráva s vyúčtováním měla být už v květnu. Ale zdůrazňuji, že se nikdo na projektu neobohatil, všechny peníze se proinvestovaly na čistírnu odpadních vod, kanalizaci a nízkozátěžové rybníčky zřizované kvůli populaci perlorodek. Kandidoval jsem v posledních volbách znovu, předtím jsem byl starostou po tři volební období. Kvůli kampani a tlaku proti mně jsem se však letos v březnu vzdal mandátu zastupitele v obci," řekl agentuře Mediafax obviněný Poskočil.

Obec má na pokutách a penále zaplatit částku 46 milionů korun, což by podle současného starosty Josefa Furiše znamenalo krach obce. "Je to trestuhodné opomenutí povinností ze strany mého předchůdce," řekl Furiš.

zdroj: MEDIAFAX