I desetileté děti se zvládnou zodpovědně starat o peníze. Potřebují jen příležitost a důvěru. Ukazuje to projekt Abeceda peněz, jímž prošlo už na 12 tisíc školáků.

Abeceda peněz vtahuje žáky čtvrtých tříd do zjednodušeného mikrosvěta podnikání. Dětem pomůže založit vlastní firmu, svěří opravdové peníze do začátku a podporuje v získávání prvních skutečných obchodních zkušeností. Během tří měsíců děti samy pochopí hodnotu peněz a důležitost správného hospodaření s nimi. 

REKLAMA

Vstupní kapitál poskytuje školákům v rámci Abecedy peněz Česká spořitelna. Půjčku ve výši 3000 korun musejí děti potvrdit smluvně. „Naše účetní podepsala smlouvu a až po podpisu děti zjistily, že se zavázaly koupit každému z pracovníků pobočky v Jičíně chytrý telefon,“ přiznává třídní jičínských páťáků Zlatuše Adolfová. Její třída nebyla zdaleka jediná. „Kdybyste viděli ty výrazy a zděšení, když to zjistily! Věřím, že si budou už navždy pamatovat, že je potřeba smlouvu řádně přečíst, než ji podepíší,“ vzpomíná Eva Floreková z Přerova.

Lidé chtějí sliz, shodují se děti

Než se vrhnou do příprav, musejí děti vymyslet obor svého podnikání. Co čeští zákazníci chtějí, potřebují, a tudíž budou nejvíce kupovat? Není na čím přemýšlet, je to sliz! Shodují se na tom malí podnikatelé od Aše až po Vsetín. A pokud by se našel někdo, kdo sliz nepotřebuje, nabídneme mu ručně vyráběné mýdlo. A k tomu občerstvení, kávu nebo třeba domácí zákusky. 

Na své si ale na dětských jarmarcích přijde i náročnější zákazník. Žáci z Petřin vydali ve spolupráci s nakladatelstvím Olympia vlastní knihu o pražských sochách „Tajemství úplňků“ a slavnostně ji pokřtili v Zrcadlové kapli Klementina. Čtvrťáci z jihomoravských Hrušovan sami připravili kuchařku receptů z hrušek a i oni našli sponzory, díky nimž mohli knihu vytisknout a veřejně pokřtít. Čáslavští pak natočili vlastní CD s anglickými písněmi. 

Koza do Afriky a hračky do nemocnic

Jednotní jsou dětští podnikatelé i v otázce využití zisku. Polovina tříd chce výdělek využít na zaplacení společného výletu nebo rozlučky s prvním stupněm. Velká část firem věnuje peníze na charitu. Vedou psí útulky, dětské domovy a dětská oddělení v nemocnicích a domovy seniorů. Najdou se ale i originální projekty. Děti z Litomyšle například kupují kozy, kadibudky a vodovodní kohoutky pro chudé africké venkovany. 

Nezřídka školáci věnují celý výdělek na těžce nemocného vrstevníka z okolí. Čtvrťáci z Lázní Bohdaneč pomáhají Rebece s nemocí motýlích křídel. V Domažlicích zase školáci vydělávali na pomoc pro nemocného Bedříška. Jeho rodiče shánějí prostředky na nové auto, do nějž by se vešli i s chlapcovým vozíkem, bez kterého se nemůže pohybovat. „Děti si uvědomily, že nemocní lidé nemají takové štěstí jako ony samy. Ale že jim v cestě ke kvalitnímu životu mohou samy pomoci,“ pochvaluje si třídní učitelka Jaroslava Svobodová. A páťáci z Nýřan se rozhodli část výdělku věnovat na pomoc dvěma chlapečkům (z nichž jeden je na vozíku), kterým pár dní před jarmarkem umřela maminka.

Projekt Abeceda peněz je určený pro žáky čtvrtých tříd a trvá přibližně 3 měsíce. Připravila ho Česká spořitelna, která školám dodává veškerý potřebný materiál a odborné zázemí. Ovšem většina práce s dětmi leží na třídních učitelích. „Abeceda peněz je časově náročná a musíme teď dohnat nějaké učivo. Ale i přesto jim mohu všem doporučit. Škola není jen o učení, ale i o nových zkušenostech. A když vidím ty štěstím vykulené dětské oči, vím, že to stálo za to,“ hodnotí Marcela Líbenková z Tachova.

REKLAMA