Jak se vypořádat s nehodou s velkým počtem zraněných osob dnes cvičili hasiči, záchranáři a policisté u taktického cvičení složek „Autobus 2018“. Cvičení složek integrovaného záchranného systému proběhlo včera v dopoledních hodinách na záložním letišti u obce Kadov. Cvičení prověřilo činnost a spolupráci i jednotlivých operačních středisek všech zasahujících složek.

 

REKLAMA

Do cvičení se zapojilo téměř 30 hasičů z jednotek profesionálních hasičů ze stanic Blatná a Strakonice včetně psychologa HZS Jihočeského kraje a několika členů posttraumatického týmu, dále pak z jednotek SDH obcí Blatná a Lnáře. ZZS Jihočeského kraje do cvičení vyslala 9 zdravotníků, Policie Jihočeského kraje pak 12 policistů. Cvičení se zúčastnili také pracovníci Českého červeného kříže a orgánů krizového řízení Městského úřadu Blatná. Celkem se na místě cvičení pohybovalo více než pět desítek osob.

Námětem cvičení byla dopravní nehoda dvou osobních automobilů s autobusem, kdy po srážce v autobusu zůstane 25 zraněných osob. Jeden z řidičů osobního auta nehodu nepřežil.

Po příjezdu všech záchranných složek k nehodě, bylo místo uzavřeno, hasiči ihned zahájili průzkum. Než mohlo být započato vyprošťování, museli hasiči zabezpečit havarovaná auta a autobus proti pohybu. Vytvořili tak bezpečný prostor pro všechny zasahující.

Vzhledem k rozsahu události Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu, byl aktivován traumatologický plán okresu Strakonice. Velitel zásahu zažádal o vyslání týmu HZS Jihočeského kraje poskytujícího posttraumatickou intervenční péči.

Velitel zásahu vyslal dovnitř autobusu dvoučlennou průzkumnou skupinu. Mezitím se velitelé jednotlivých složek dohodli o další organizaci a spolupráci na místě zásahu, a to především o postupu vyprošťování a záchrany osob z autobusu, o jejich třídění metodou START, o příjezdových a odjezdových trasách sanitek a zásahových vozidel na a z místa nehody, o odklonu a regulaci dopravy, identifikaci a evidenci osob na místě.

Prakticky hasiči zajistili auta i autobus protipožárním opatřením a zabezpečili je proti úniku provozních kapalin. Osoby v autobuse zůstaly uvězněny, nebylo možné se k nim dostat jinak než rozbitými okny po nastavovacích žebřících. Zdravotníci ZZS určili místo pro třídění zraněných a shromaždiště, kde byli vyproštěné zraněné osoby ošetřovány. Několik zraněných v autobuse vyžadovalo neodkladnou péči lékaře na místě. Hasiči proto museli pro zasahující lékaře vytvořit bezpečnou cestu ke zraněným.  Na místo nehody se dostavil posttraumatický tým, který po získání základních informací od velitele zásahu začal ihned pracovat s účastníky nehody, u kterých se projevoval prvotní šok.

Přibližně po tři čtvrtě hodině zásahu velitel zásahu nahlásil, že z autobusu jsou všechny osoby vyproštěny. Hasiči teprve poté zahájili vyproštění „mrtvého“ řidiče z osobního auta, u kterého lékař ZZS hned v rámci prvotního průzkumu konstatoval smrt. Zdravotníci stále pokračovali v ošetřování a odvozu zraněných, policisté v jejich evidenci.

Poslední zraněný byl z místa nehody odvezen přibližně po hodině a deseti minutách. Všechny zasahující složky poté zásah ukončily.

REKLAMA