tabor-jordan_02Historický okamžik prožil ve středu po poledni starosta Tábora Jiří Fišer (T2020), který podepsal důležitý dokument, jenž umožní revitalizaci a odbahnění Jordánu. Nejstarší uměle vytvořená vodní nádrže ve střední Evropě tak bude poprvé ve své historii vypuštěna a bude z ní vytěženo bahno.

Starosta podepsal smlouvu o provedení díla s konsorciem firem Daich, Metrostav a Zvánovec, které zvítězilo ve výběrovém řízení na tuto prestižní zakázku. “Antimonopolní úřad nás dnes zároveň informoval o tom, že neshledal pochybení ve výběrovém řízení k zakázce, a tudíž pracím na Jordánu už nic nestojí v cestě,“ řekl agentuře Mediafax Jiří Fišer.

Nyní ještě zbývá dokončit administrativní stránku celého projektu a předat ji do konce srpna na Státní fond životního prostředí. “To bude definitivní krok proto, aby Tábor mohl začít čerpat 400milionovou dotaci z Evropské unie, která mu byla přiznána. Dvaceti procenty z celkové částky na pracích se bude podílet samo město,“ uvedl starosta.

Konsorcium firem začne s realizací na podzim letošního roku a dokončit je musí do léta 2014. “Ve smlouvě je i řada ustanovení, která hovoří o pokutách při nedodržení podmínek, pokuty z prodlení, nepředání staveniště do daného termínu či například při nedodržení prací. Město je tedy dobře kryto proto, aby práce byly provedeny tak, jak mají,“ podotkl starosta.

Kromě jiného je ve smlouvě také ustanovení, že pokud by město nakonec z nějakých nepředvídatelných důvodů dotaci z unie vyplacenu nedostalo, nehrozí mu směrem k dodavateli stavby žádné sankce a může ji bez problémů vypovědět. "Toto se věřím nestane, všechny předpoklady proto, abychom oficiálně peníze dostali a mohli je začít čerpat, jsou splněny," dodal starosta.

Pro město je to historický okamžik. Nejstarší uměle vytvořená vodní nádrž Jordán nebyla totiž nikdy zcela vypuštěna a ani zásadně rekonstruována. Kromě vytěžení 250 tisíc kubíků bahna bude zapotřebí opravit i prosakující hráz a vybudovat spodní výpusť, kterou Jordán dosud nemá. Ta má zajistit lepší možnost regulace vody při dlouhotrvajících deštích či hrozbě povodní.


ZDROJ: MEDIAFAX