vazbaKrajský soud v Táboře poslal v úterý na 18 let do vězení 37letého Vasila Gavryliva, který letos 1. dubna v baru u táborského nádraží brutálně zavraždil stejně starou vietnamskou barmanku. Ženu připravil o život přesto, že ho prosila, ať ji nechá naživu. Rozsudek není pravomocný, muž se u soudu proti verdiktu odvolal.

Trest si má muž odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou, soud jej potrestal také vyhoštěním z Česka. Třem dětem mrtvé ženy musí zaplatit každému po 240 tisících korunách.

REKLAMA

Soudní znalci z oboru lékařství, psychologie a psychiatrie u soudu uvedli, že muž není ani psychicky ani jinak nemocný a v době svého činu nebyl ani natolik opilý, aby čin nemohl odvrátit.

"Netrpí žádnou psychickou ani jinou osobnostní poruchou, která by ho zbavovala zodpovědnosti za jeho činy. Dobře věděl, co dělá a i když byl pod vlivem alkoholu, nebyl na tom tak, aby vůbec nevěděl, co dělá," uvedl znalec z oboru psychologie a psychiatrie.

Gavryliv u soudu tvrdil, že si osudnou chvíli nepamatuje a poté, co se ráno na ubytovně probudil, chtěl se vydat do baru, aby zjistil, co se stalo, a proč má v kapse u kalhot větší část peněz. V tu chvíli na něj už ale čekala policie, která ho zatkla. Následně kriminalistům ukázal i místo v rybníku Jordán, kam odhodil nůž, kterým ženu zavraždil. ¨

Zločin se stal 1. dubna časně ráno, kdy Gavryliv v baru několika ranami kuchyňským nožem usmrtil provozovatelku baru. Motivem činu silně opilého muže byly peníze, údajně mu je barmanka dlužila. Mělo jít o částku 25 tisíc korun, kterou jí před časem muž údajně půjčil.

Podle obžaloby přišel muž do baru a požadoval po ženě peníze. Když mu řekla, že je nemá, vytasil nůž a donutil ji odemknout pokladnu u výherního automatu. Z toho mu dala část peněz. Poté ji nutil otevřít trezor, z kterého mu vydala také finanční obnos, obžalovaný však chtěl víc, a tak před barovým pultem na vietnamskou barmanku zaútočil.

Jak policistům vypověděl 11letý syn oběti, který byl v osudnou chvíli v zadní části baru, jeho matka pachatele prosila, ať ji nechá naživu, že mu zbytek peněz dá. On ji měl přesto nejméně dvakrát bodnout do hrudi nožem s téměř 20centimetrovou čepelí. Žena zemřela na místě, podle znalců by nepomohla ani okamžitá lékařská pomoc. Muž pak z baru odešel na ubytovnu, kde usnul. Vražedný nástroj hodil do nedalekého rybníka Jordán. V době činu byl zřejmě silně opilý.

Vraždu ohlásil syn zavražděné ženy, který si ze zážitku ponese doživotní psychické trauma. Kriminalisté začali po muži pátrat. Díky záznamům z kamery v baru a znalosti totožnosti, neboť žena se s mužem přátelila, si policisté pro pachatele ráno došli. Ten tvrdil, že jde zrovna do baru, protože našel v kapse u kalhot peníze, ví, že byl v baru, ale nepamatuje si, co se tam stalo.

"Mamka tomu chlapovi peníze občas půjčovala a dávala mu na dluh hlavně cigarety a pivo. Sama si ale od nikoho peníze nikdy nepůjčila,“ řekl soudu syn zavražděné ženy, který se osudné noci bál, aby se Gavryliv nevrátil a nezabil i jeho.

"Je mi strašně líto, co se stalo. Dětem Hanky matku nedokážu nahradit a strašně toho lituji. Měl jsem zatmění před očima a nepamatuju si, co jsem udělal, nevím to. Jen jsem si pak vzpomněl, že jsem s nožem šel k rybníku," popsal u soudu svůj čin muž z Ukrajiny.

Dodal, že barmance o dva měsíce dříve půjčil 25 tisíc korun. Protože mu je nevracela, a on chtěl zajet domů na Ukrajinu za manželkou a dítětem a neměl na cestu, požadoval po ní vrácení dluhu.

V Táboře to není první případ vraždy barmanky - 24. dubna 2003 v baru Pinokio poblíž třídy 9. května pachatel zavraždil 27letou dívku, která zde pracovala. Vrah nebyl dopaden.

V letošním roce se na jihu Čech stalo už šest vražd. Posledním případem byla násilná smrt novorozence, kterého v Dražicích u Tábora měla předminulou sobotu po porodu usmrtit jeho 19letá matka. Miminko pak vyhodila okna v bytovce, kde byla u rodičů svého přítele. Ženě hrozí obvinění ze zločinu vraždy novorozence matkou se sazbou od tří do osmi let vězení.

Zdroj: MEDIAFAX


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

Facebook i-Vysočina.cz