Desetitisícům českých domácností hrozí vysoké pokuty. Do konce roku si totiž musí nechat zkontrolovat kotel a už teď je jasné, že to všechny nemohou stihnout.

Od 1. ledna 2017 může kdykoli přijít úředník radnice a požadovat doklad o revizi. Nedostane-li ho, má právo majiteli domku napařit až dvacetitisícovou pokutu. Umožní mu to zákon, který začne za měsíc platit. Týká se výhradně těch domácností, v nichž lidé topí pevnými palivy – tedy uhlím, dřevem či biomasou. Těch je přitom v Česku minimálně 600 tisíc. Vyškolení technici, kteří smějí kontroly kotlů provádět, jsou však dnes velmi často úplně vytížení. A když si je objednáte, může uplynout týden, ale klidně i dva měsíce, než dorazí, uvedl server idnes.cz.

REKLAMA

„Čekací doby na experta se liší podle lokality, kde žadatel bydlí, a velmi často také podle výrobce kotle, jehož značku doma má,“ uvedl Mojmír Krátký, výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky.

Situaci komplikuje i to, že nová povinnost se netýká jen vyloženě kotlů na pevná paliva, ale i dalších desetitisíců domů, které k vytápění – třeba i jen k náhradnímu či doplňkovému – využívají kamna či krbovou vložku s výměníkem. Čili jsou připojeny na ústřední vytápění. Obyčejných „chalupářských“ kamen se tedy zákon netýká.

lokalni topenist

Foto: wikipedia.org

Lidé nechali kontroly kotlů na poslední chvíli. „Největší boom začal v září. Denně jsme v práci šestnáct i osmnáct hodin, zkontrolujeme až dvanáct kotlů a lidé stále volají. Momentálně jim mohu nabídnout termín až v lednu, dříve to zkrátka nedokážeme pokrýt,“ řekl Pavel Frýdl ze zlínské firmy RanTech.

Otázka je, jak na tuto situaci budou od ledna reagovat obecní úřady, které budou své lidi do domácností posílat. Některé radnice budou benevolentní, jiné se pro změnu již nemohou dočkat, až nový „bič“ vytáhnou na chronické zamořovatele. A jsou i takové, kde si práci s novou agendou ani nedokážou představit.

„Domnívám se, že v opodstatněných případech bude nutná jistá přiměřená míra tolerance ze strany kontrolních úřadů. Nicméně obecně vzato bude asi smysluplnější, aby se kontrola provedla řádně, byť s mírným prodlením, než vůbec nebo ještě hůře narychlo a pokoutně,“ dodal Mojmír Krátký.

Zdroj: iUHLI.cz