Budova Biografu Český ráj má za sebou kompletní rekonstrukci za 39,72 milionu Kč bez DPH. Po více než rok trvajících pracích, které zajišťovala firma Chládek a Tintěra Pardubice a.s., se dveře otevřely pro veřejnost. A že je se na co dívat. „Chrám filmu“, jak budově provozovatelé z Kulturních zařízení města Jičína přezdívají, se vrátil do podoby z dob první republiky.
 
Přestavěno či vyměněno je prakticky všechno, od zevnějšku, přes rozvody až po vnitřní dispozici budovy, a také od sociálních zařízení až po promítací sál, jemuž vévodí nové promítací plátno, opona, sedačky a především nejmodernější zvuková technologie Dolby Atmos, kvůli které byly na strop instalovány speciální akustické podhledy.

Biograf má řadu „nej“. Před rekonstrukcí patřil k jednomu z nejnavštěvovanějších jednosálových kin v České republice a nelze předpokládat, že by se nyní měl trend otočit. Díky technologii Dolby Atmos a také díky již dříve pořízené technologii promítání, uzpůsobené například i na 3D HFR (high framerate rate), je také jedním z nejlépe vybavených kin. Samotná rekonstrukce je také nejnákladnější investicí do kulturního zařízení v Jičíně v nové době. S trochou troufalosti lze říct, že je nyní nejhezčí budovou v Jičíně a stal se novou vlajkovou lodí mezi zařízeními provozovanými městem.

Kino bylo ve čtvrtek 14. června slavnostně otevřeno za účasti zástupců stavební firmy Chládek a Tintěra Pardubuce a.s. a Projektového ateliéru David s.r.o, který měl na starost vlastní podobu objektu. První veřejné promítání se uskuteční v pátek 15. června. Na programu je český film Hastrman. V sobotu 16. června bude první ostrá zkouška systému Dolby Atmos. Řádně jej prověří komiksový drsňák a (anti)hrdina Deadpool, jenž se letos vrátil ve druhém díle. Od středy 13. června již funguje elektronický prodej vstupenek. Filmový fanoušek si tak lupeny může zakoupit z pohodlí domova, má-li při ruce platební kartu s povolenými transakcemi přes internet. Lístky jsou také k dispozici v Městském informačním centru. Provozovatelé kina celkově plánují navýšit počet projekcí oproti stavu před rekonstrukcí. Bude pochopitelně záležet na zájmu publika.

REKLAMA

„Chtěl bych připomenout historii divadla, kdy za první republiky. Budova se otevřela pro veřejnost v roce 1923. Tehdy byla ještě divadlem. Od konce 30. let nesla název Mrňákovo divadlo, podle představitele divadelního spolku Josefa Mrňáka. Po válce se divadlo změnilo v kino, známé jako Kino Svět,“ uvedl starosta JUDr. Jan Malý. Název Biograf Český ráj se vrátil až v roce 1994. Kino v Jičíně vždy mělo velkou prestiž. Nezřídka bylo natolik úspěšné, že promítalo filmy souběžně s premiérami v pražských kinech.

Před rokem 1989 však dům prodělal několik zákroků, které nebyly zrovna šetrné. Jednak budově vzaly původní vzezření a sebraly charisma, jednak, což bylo horší, zadělaly na problém se statikou. Vybudované přístavky byly nešetrně napojeny na hlavní budovu a staly se hlavním důvodem, proč se město v nedávné historii odhodlalo ke komplexní rekonstrukci. Za rekonstrukci dlouhodobě bojovali provozovatelé kina v čele s Bc. Pavlem Nožičkou, ředitelem Kulturních zařízení města Jičína. Vedení města, vzešlé z voleb v roce 2014, s myšlenkou souhlasilo a učinilo z ní jednu ze svých priorit. Záměr byl také postupně rozšiřován. Přibyla k němu například sociální zařízení. Navíc jsou také sedačky, které byly pořízeny díky dotaci ze Státního fondu kinematografie ve výši 350 tisíc Kč. Po dobu rekonstrukce biograf promítal v náhradních prostorách – v kulturním domě ve Valdicích. Provozovatelé i celý Jičín tímto velmi děkují těm, kteří toto prozatímní působiště umožnili.