I přes výpadky dodávek elektrické energie, které způsobila silná námraza a ledovka v první polovině týdne, lidem na Jindřichohradecku tekla pitná voda. Její výroba a dodávky jsou přitom na elektřině závislé.

Největší problémy způsobily výpadky elektřiny na úpravně vody Landštejn. „Dnešek je od pondělí prvním dnem, kdy elektřina stabilně jde. Časté přerušování dodávek navíc způsobilo poruchu řídicího systému úpravny. Vše jsme obsluhovali ručně, naši zaměstnanci byli na místě 24 hodin denně,“ řekla ve čtvrtek vedoucí provozní oblasti Východ společnosti ČEVAK a.s. Olga Štíchová.

REKLAMA

Úpravna přitom zajišťuje pitnou vodu mimo jiné i pro Novou Bystřici, Slavonice a Dačice. Tato města v době bezproudí zásobovala vodou soustava vodojemů. „Zásoby nám stačily. Úpravna totiž dokáže vyrobit zhruba dvojnásobek běžné spotřeby, takže vodojemy dokážeme rychle dopustit,“ vysvětlil vedoucí provozního střediska Dačicko Richard Kuba.

Elektřina již třetí den nejde také na úpravně vody Horní Pole, která zásobuje Studenou, včetně provozu místní masny. Tady ji nahradil dieselagregát a místní obyvatelé žádnou změnu nezaznamenali. V nouzovém režimu prozatím kvůli bezproudí pracuje také čistírna v Kunžaku.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací