Poslední červencový den dvacet minut po půlnoci přijalo Operační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje přes tísňovou linku 112 informaci o požáru bytu na sídlišti Vajgar v Jindřichově Hradci. Hasiči na místě našli uhořelého člověka.

 

REKLAMA

JCZ jindrichuv hradec pozar bytu HZS 31072014 1

Další fotografie od hasičů najdete na našem Facebooku.

Po předání informace na dispečink záchranné zdravotnické služby a operační středisko Policie ČR byly k požáru okamžitě vyslány všechny složky integrovaného záchranného systému. Jindřichohradečtí profesionální hasiči na místo vyjeli se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, svolána byla také jednotka dobrovolných hasičů Jindřichova Hradce.

Průzkum provedený profesionální jednotkou ukázal, že hoří ve dvoupokojovém bytě v pátém patře osmipatrového panelového domu. Když hasiči vnikli do bytu, hned za dveřmi nalezli osobu, která již nejevila známky života.

Podle policejní zprávy šlo o dvaatřicetiletého muže. Tělo zemřelého bylo při ohledání bez zjevných známek násilí. Policejní komisařka kriminální policie a vyšetřování nařídila soudní pitvu ke zjištění přesné příčiny úmrtí poškozeného.

Nikdo jiný v bytě nebyl. Zasahující hasiči požár po několika minutách dostali pod kontrolu.

Část jednotky pak postupně kontrolovala okolní byty, zda v nich nejsou další lidé, které by bylo nutné evakuovat. Nejproblematičtější byly byty, které se nacházely bezprostředně nad zasaženým bytem, a to z toho důvodu, že tam nejvíce hrozila možnost zraněných osob, které by se nadýchaly zplodin hoření. Jelikož v některých bytech nikdo nereagoval na výzvu k otevření, vnikli hasiči do bytů za přítomnosti policistů násilně. Všechny zkontrolované byty byly nakonec buď prázdné, nebo je jejich obyvatelé stihli opustit sami ještě před příjezdem hasičů.

V 1:20 hodin podal velitel na operační středisko zprávu, že požár je zcela uhašen. Po závěrečném průzkumu požářiště začaly po druhé hodině ranní osádky jednotlivých zásahových vozidel odjíždět zpět na své základny.

Příčina vzniku požáru je předmětem vyšetřování specialistů HZS a policie, kteří na požářiště nastoupili ve čtvrtek v dopoledních hodinách. Složité bude i vyčíslení škody, která vznikla nejen na zcela vyhořelém bytě, ale i na zakouřených bytech šestého patra a bytech nižších pater prolitých vodou z prasklých stoupaček.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací