Hráči SK Slavia Praha zastavili čtyřletou dominanci klubu AC Sparta Praha a slaví triumf na Velkém finále E.ON Junior Cupu 2015. Ve finále zdolali FC Viktoria Plzeň 8:1.

 

REKLAMA

e.on junior cup 2015 E.ON

Foto: archiv společnosti E.ON

„E.ON Junior Cup je fotbalový turnaj pro hráče do 10 let a Velkého finále se zúčastnilo 40 týmů. Patnáct mužstev si zajistilo postup v kvalifikačních turnajích a zbytek byly týmy, které jsme přímo nominovali. Sedmatřicet mužstev bylo z České republiky, dva týmy přijely z Monaka a účastníky doplnil slovenský ŠK Senec. Hrálo se systémem 5+1 na dvou minihřištích a výsledky se sčítaly,“ uvedl Marek Pagač z marketingového oddělení energetické skupiny E.ON. Na turnaji se představilo 636 hráčů a během 402 zápasů bylo vstřeleno 3 112 gólů.

Třídenní turnaj (4.–6. září) se hrál v obci Roudné nedaleko Českých Budějovic. „Jsem rád, že jsme mohli týmy přivítat na energeticky úsporném E.ON Stadionu, a věřím, že se všem na jihu Čech líbilo. Viděli jsme mnoho krásných zápasů a klubům jsme představili inovativní úsporná řešení, která mohou využívat i v jejich areálech. Například Roudné díky novému osvětlení a watersaverům šetří jako tři průměrné domácnosti,“ uvedl Radek Bílý, vedoucí marketingu E.ON Česká republika.

Turnaj byl rozdělen na dvě základní skupiny po 20 týmech a následnou nadstavbu o konečné umístění. Ve skupině A dominovala Slavia Praha, která vyhrála všechny zápasy. Ve skupině B byla nejlepší Viktoria Plzeň s 18 výhrami a jednou remízou s Hradcem Králové. Z druhých míst postoupily do semifinále naděje Sigmy Olomouc a Sparty Praha.

„V semifinále Sparta v derby se Slavií prohrála 5:8. V průběhu zápasu vedla Slavia 5:2, ale Sparta dokázala rychlými góly ve druhém poločase zápas srovnat. Vyhecovaný duel nakonec rozhodla Slavia tři minuty před koncem,“ pokračoval Pagač. Druhé semifinále bylo ještě větší drama. Plzeň udolala Olomouc po součtu obou hřišť 8:7.

Ve finále se pak čekala další bitva, ale mladí Slavisté využili své šance z úvodu zápasu a vyhráli pohodlně 8:1. „Výsledek je sice jednoznačný, ale herně to tak nebylo. Plzeň udělala za poslední rok obrovský pokrok. Zvládli jsme vstup do zápasu, rychle jsme vedli. Kluci z Plzně to pak měli v hlavě, že musí dotahovat a nám to vyhovovalo,“ řekl trenér Slavie Přemysl Jakl.

Pražané se tak těší z hlavní ceny Velkého finále, kterou je zájezd do Monaka za Janem Kollerem. „Klukům jsme o výhře v podobě cesty do Monaka řekli, protože v této době si to snadno mohli najít na internetu. Chtěli jsme, aby to věděli od nás, takže jsme to s nimi probrali. Trošku jsme je tím namotivovali a musím říct, že si to vzali k srdci. Pojedeme si to tam užít a moc se na to těšíme,“ doplnil trenér.

Podle slov jeho protějšku z plzeňského týmu byl turnaj hodně náročný jak pro hráče, tak i pro trenéry. „Absolvovali jsme velkou porci zápasů a musím říct, že všechny byly kvalitní. Vše jelo dle rozpisu a chtěl bych poděkovat pořadatelům, že jsme u toho mohli být. Slavia na nás vletěla, dala nám dva rychlé góly a byla nahoře. Pak už jsme s tím nemohli nic udělat. Výsledek až tak neodpovídá hře, ale Slavia prostě potrestala každé naše zaváhání,“ podotkl trenér Plzně Tomáš Kocík, kterého v listopadu čeká s týmem cesta na Bayernwerk Cup v německém Gilchingu. „O turnaji jsem slyšel a pojedeme si to užít,“ dodal.

Vítěz čtyř posledních ročníků, AC Sparta Praha, zápas o třetí místo zvládl a porazil Sigmu Olomouc 10:2. Ze zahraničních hostů skončil nejlépe tým ŠK Senec na 8. příčce. AS Monaco Red prohrálo v boji o 13. pozici s SK Dynamo České Budějovice 3:5. Druhý monacký výběr obsadil 36. příčku.

Na turnaji se vyhlašovaly také individuální ceny. Trenéři vybrali jako nejlepšího hráče Davida Planku ze Slavie Praha, který pro svou školu vyhrál šek na 50 tisíc korun na energeticky úsporné řešení od skupiny E.ON.

Ambasadorem projektu a patronem turnaje byl historicky nejlepší střelec české fotbalové reprezentace Jan Koller, za kterým se v říjnu vydají mladí fotbalisté SK Slavia Praha. „Kromě toho se navíc mohou těšit na zavádění reprezentace do utkání s Tureckem, které se hraje 10. října,“ uzavřel Pagač.

Kompletní výsledky z turnaje jsou zde. Foto z turnaje je postupně aktualizováno zde.

Individuální ceny:

Nejlepší hráč: David Planka (SK Slavia Praha)

Nejlepší střelec: Daniel Toula (SK Slavia Praha - 34 gólů)

Nejlepší brankář: Aleš Urbančík (SK Sigma Olomouc)

Konečné pořadí:
1. SK Slavia Praha

2. FC Viktoria Plzeň

3. AC Sparta Praha

4. SK Sigma Olomouc

5. FK Pardubice

6. Bohemians Praha 1905

7. FC Zbrojovka Brno

8. ŠK Senec

9. FC Graffin Vlašim

10. FK Příbram

11. FK Mladá Boleslav

12. FC Fastav Zlín

13. SK Dynamo České Budějovice

14. AS Monaco Red

15. FC Hradec Králové

16. SFC Opava

17. FKM Vysočina Jihlava

18. 1. FC Slovácko

19. FK Dukla Praha

20. SK Líšeň

21. FC Baník Ostrava

22. FK Jablonec

23. FK Náchod

24. FK Ústí nad Labem

25. SK Větrovy

26. FC Hlučín

27. TJ Šumavan Vimperk

28. FK Viktoria Žižkov

29. FC Dosta Bystrc – Kníničky

30. TJ Straky

31. FK Meteor Praha VIII

32. SK Junior Teplice

33. SK ZČE Plzeň

34. Malše Roudné

35. FC MAS Táborsko

36. AS Monaco White

37. FC Boskovice

38. FK Ostrov

39. Lokomotiva České Budějovice

40. Mirava

REKLAMA