zidovske_muzeumŽidovské muzeum v Praze čeká velká proměna, která potrvá několik let. Změnit by se měly stálé expozice i celková koncepce muzea, řekl na středeční tiskové konferenci jeho ředitel Leo Pavlát.

"Plánovaná proměna by měla vést k většímu prostoru pro výuku, více se chceme věnovat také živému umění, vizuálním představením a hudbě," řekl ve středu Pavlát. Součástí postupné proměny by měla být také změna marketingu a přizpůsobování moderním světovým trendům, zejména tedy efektivnější práce s novými technikami.

"My jsme specifické muzeum, nemáme jen jednu budovu, máme jich více a lidé mezi nimi často nevidí žádnou spojitost. To chceme změnit, propojíme naše budovy a expozice s jejich okolím tak, aby lidé dokázali ocenit celé specifické prostředí židovského města," vysvětlil ředitel. V budoucnu by se tak návštěvníci mohli procházet Prahou se svým mobilním telefonem, který by je vedl po stopách Rabiho Lowea nebo uličkami historického židovského ghetta.

"Zjednodušeně řečeno, za pět let bude muzeum vypadat úplně jinak, než jak ho vidíte dnes," shrnul rozsah připravovaných změn Petr Šourek, který s muzeem na transformaci spolupracuje.

Už v duchu nové koncepce ve středu Židovské muzeum představilo program na letošní rok. Oproti dřívějšku se v něm častěji objevují výstavy a projekce, vedení muzea připravilo také několik koncertů a posílilo výukovou činnost.

První unikátní výstavu připravilo muzeum již na březen. Ve čtvrtek se mohou návštěvníci přijít podívat na jedinečný projekt Barokní synagogy v českých zemích, který vůbec poprvé mapuje skupinu málo známých českých a moravských synagog ze 17. a 18. století. "Mnoho těchto staveb bylo v průběhu staletí přeměněno na hospodářské budovy, obytné domy nebo uzpůsobeno jinému využití. Zaměřili jsme se na dokumentaci zapomenutých a dochovaných staveb, sbírali jsme proto archivní fotografie. Výstava tak nakonec přiblíží život v židovských obcích této doby," řekl kurátor výstavy Arno Pařík.

V září se potom mohou návštěvníci těšit na výstavu s názvem Stříbrný příliv, která nepracuje jen s čistě židovským tématem. "Tato výstava fotografií se věnuje tématu seniorů, které je v poslední době často diskutované, i fenoménu věku vůbec," přiblížila kurátorka Michaela Sidenberg. Snímky pořídil známý fotograf Karel Cudlín v domě seniorů na Hagiboru, které Židovské muzeum provozuje. Pracoval na nich několik let a nyní vznikla ucelená sbírka s charakterem časosběrného fotodokumentu, která bude od 14. září vystavena v Galerii Roberta Guttmanna.

Muzeum připravilo na letošek také filmový cyklus s příznačným názvem Cinegoga, který má divákům skrze historická díla kinematografie představit nový pohled na židovskou kulturu. "Letošní ročník nese podtitul Továrna na excentrično. V premiéře 10. října totiž uvedeme sovětský snímek Nový Babylon z roku 1929. Židovští tvůrci, kteří film natočili, totiž také vytvořili hereckou a filmovou školu excentrismu, která byla v mnohých ohledech jedinečná," vysvětlila Sidenberg. Na této, stejně jako na dalších projekcích, bude s muzeem spolupracovat orchestr Berg, který obstará k představením živou hudbu.

Kromě výstav a projekcí, které představí nejen historické, ale i moderní židovské umění, plánuje muzeum také řadu výukových a vzdělávacích programů pro děti i dospělé.

Ředitel muzea ve středu navíc představil také nové bonusy a slevy, které muzeum připravilo. Návštěvníci si budou moci nově zakoupit také sedmidenní vstupenku, od jara navíc začne muzeum spolupracovat s městem také v rámci programu OpenCard. Držitelé karty tak budou moci uplatnit výraznou slevu na vstupném, kdy za plnou vstupenku zaplatí 120 korun, snížené vstupné potom bude stát 80 korun.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA