Projekt Rok francouzské kultury je součástí dlouhodobého mezirezortního projektu „Po stopách šlechtických rodů“. Jeho cílem je představit širší veřejnosti některé z více než 50 francouzských šlechtických rodů, které měly majetkové a rodové vazby k zemím Koruny české. Jedná se zejména o rody Rohan, Des Fours, Buquoy de Longeval, Harbuval de Chamaré, Mensdorff-Pouilly, připomenut bude ale i vévoda Zákupský (Napoleon II. zvaný Orlík).
V širším kontextu jde o představení francouzské kultury na českých hradech a zámcích, v jejichž mobiliárních fondech se doklady vlivu Francie promítají asi nejvýrazněji. V návaznosti na uvedené rody budou akcentovány především hrady a zámky Sychrov, Hrubý Rohozec, Rožmberk, Nové Hrady či Boskovice.
„V rámci tohoto projektu bychom také rádi připomněli naši intenzivní odbornou spolupráci s francouzskými nevládními organizacemi a zámky Versailles či Fontainebleau, která již několik let funguje zejména v oblasti edukace, metodologie restaurování historických tapiserií či rehabilitace historických interiérů,“ uvádí generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. arch. Naďa Goryczková.
Do projektu se zapojila nejen celá řada památkových objektů napříč celou Českou republikou, ale významnou měrou se na doprovodných aktivitách podílí také Liberecký, Jihočeský, Karlovarský a Jihomoravský kraj.
V rámci Roku francouzské kultury je připraven bohatý program akcí pro odbornou i širokou veřejnost, nedílnou součástí projektu je mimořádná výstava „Francouzské umění – dědictví šlechty“, která bude probíhat od listopadu 2013 do února 2014 v Císařské konírně na Pražském hradě.
Záštitu nad projektem Rok francouzské kultury laskavě poskytli:
- Alena Hanáková, ministryně kultury
- Pierre Lévy, velvyslanec Francouzské republiky v Praze
- Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje
- Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
- Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací