praha01Většina děl z připravované výstavy Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo, která se uskuteční od 26. listopadu do 10. dubna 2011 ve Valdštejnské jízdárně a v Jízdárně Pražského hradu, musela být důsledně zrestaurována. Agenturu Mediafax o tom informovala mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová.

V kostele Panny Marie před Týnem na Starém Městě pražském se dochoval v původním umístění jedinečný soubor oltářních obrazů Karla Škréty. Plátno hlavního oltáře Nanebevzetí Panny Marie bude druhým největším obrazem výstavy Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo. Stav obrazů nebyl podle restaurátorů příliš uspokojivý, a to jak hlavního oltářního plátna, tak i plátna v nástavci nad oltářem.

Nejvíce se na stavu pláten projevilo podle restaurátora Petra Kutana odpolední sluneční záření, které jde do chrámu velkými okny. Obrazy z Týnského chrámu byly naposledy restaurovány v 70. letech. Restaurátoři plátna převezli až poté, co je navinuli na válec. Prázdná místa v oltáři nahradily fotografické reprodukce.

Vedle titulního plátna se objeví ještě dvě malby ze soukromých oltářů: Zvěstování Panny Marie a Nejsvětější trojice.

Řadou úprav prošel během staletí monumentální obraz Karla Škréty Ukamenování sv. Štěpána v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích. Restaurátoři se snažili očistit plátno od všech cizích vrstev a vrátit mu původní podobu i barevnost. Obraz by měl v dobré kondici vydržet nejméně 50 let. Restaurátoři ho mimo jiné podlepili novým plátnem, které s původním dílem spojili směsí včelího vosku a pryskyřice.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA