mozekV pražské centrále České akademie věd startuje od pondělí pásmo přednášek pro veřejnost věnované činnosti mozku a nejnovějším objevům v této oblasti. Akademie se již potřinácté připojuje k Evropskému týdnu mozku, informovala v pondělí novináře Eva Syková z Ústavu experimentální medicíny akademie.

Laická i odborná veřejnost se bude moci dozvědět například o výzkumu bolesti a jeho uplatnění v léčbě, významu kmenových buněk při léčbě onemocnění míchy a mozku, ale i o tom, proč spíme a proč někdo spí špatně. Přednášky se konají od pondělí do čtvrtka v budově akademie na Národní 3, a to především dopoledne nebo brzy odpoledne.
Přesný program lze najít na http://press.avcr.cz/Evropsky_tyden_mozku/Program_prednasek/index.html.

Přednášky nabídnou veřejnosti i náhled do financování a organizování vědy a výzkumu. Josef Syka za akademii uvedl, že v této oblasti vzniká v Česku několik vědeckých center - především pak plánovaný CEITEC v Brně, který bude mít i svou neurovědnou sekci. "Celkově se počítá do inovací a výzkumu v příštích letech investice dvě miliardy. To je poměrně slušná částka, která umožní fungování dvou tisíc nových lidí ve výzkumu," podotkl Syka.

Z peněz se kromě centra v Brně má stavět i třeba "myší" klinika pro neurovědce ve výzkumném areálu ve Vestci u Prahy.

Výzkum mozku se podle Sykové v poslední době zaměřuje zejména na provázanost duševních poruch a genetiky, stimulaci mozku pomocí elektrod u některých nemocí nebo na procesy pamatování a zapomínání. Velkým tématem je i neuroprotekce, tedy ochrana mozku před zraněním i degenerativními onemocněními.



zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA