Vyřizování osobních sporů, odstranění „neposlušných členů“ a v neposlední řadě upevnění spolupráce s ODS na místní i krajské úrovni byly hlavní důvody, které vedly hejtmanku Jaroslavu Jermanovou Pokornou k prosazení zrušení kladenské buňky hnutí ANO 2011. Rozpuštění místního sdružení je reakcí na jarní zvolení nového vedení kladenské buňky ANO, které začalo pracovat na novém a výraznějším prosazování zájmů hnutí na komunální úrovni a současně na ne zcela pevné postavení hejtmanky v čele kraje. Členové místního sdružení hovoří o podrazu na voliče na místní i krajské úrovni, jakož i na principy samotného hnutí a na jeho předsedu.

Odkazují na fakt, že rozhodnutí přišlo ve chvíli, kdy nově zvolené vedení kladenské organizace začalo pracovat pro Kladno. Stalo se tak devět měsíců poté, co kladenské ANO podrazilo po komunálních volbách své koaliční partnery z předchozího volebního období včetně vítězné Volby pro Kladno, která získala více než třetinu kladenských zastupitelských míst.

REKLAMA

 

ANO je na Kladně součástí koalice, ve které se po loňských komunálních volbách spojili s ODS, SPD a seskupením Kladeňáci sdružujících nezávislé, KDU-ČSL, Piráty a Svobodné. Za rok společného vládnutí se jim však nepodařilo prosadit žádný významný projekt. Naopak se Kladno potýká s přílivem nepřizpůsobivých po zrušení opatření obecné povahy. Konec tzv. bezdoplatkové zóny na území města přinesl navíc prudký nárůst kriminality. Zrušení velkých investičních projektů, omezení údržby veřejných prostranství a celková stagnace rozvoje největšího středočeského města se podepsaly na meziročním propadu Kladna v indexu míst podle kvality života o 26 míst na 96. místo.

Kladenské ANO se, jak uvádí středočeská hejtmanka, potýkalo s dlouhodobými vnitřními spory. Spory však měla sama hejtmanka, která se obávala ztráty vlivu a s tím spojených ekonomických výhod pro sebe a předsedkyni oblastního sdružení a kladenské zastupitelky Petry Melčové. Jak potvrdili členové dnes rozpuštěné organizace, hejtmanka spolu s Petrou Melčovou ignorovaly skutečné potřeby města na úkor svých vlastních zájmů, tedy spojenectví s Občanskou demokratickou stranou a její kladenskou a krajskou organizací. Není náhodou, že právě kladenská ODS byla i jejími stranickými špičkami kritizována nejen za koalici s SPD. Spojenectví ANO a ODS ovšem z Kladna směřuje dále do středočeských struktur, má podle informací z ANO zaručit středočeské hejtmance její místo v čele kraje i po blížících se krajských volbách.

Jaký bude postup po rozpuštění místní buňky ANO v Kladně není zcela zřejmé. Hejtmanka Jermanová chce místní sdružení po nějaké době obnovit. Zatím nespecifikovanou dobu zřejmě využije pro důkladné kádrování členů, kteří dostanou šanci v její obnovené kladenské organizaci. Paradoxně to ale nemusí a se vší pravděpodobností nebudou lidé řádně zvolení do čela organizace na jaře tohoto roku.

REKLAMA