Kauza uplácení a přijímání úplatku, ve které figurují bývalý ministr dopravy Vít Bárta (VV) a někdejší člen VV Jaroslav Škárka, zaměstná členy mandátového a imunitního výboru. Jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD) ale agentuře Mediafax naznačil, že rozhodnutí o policejní žádosti v úterý ještě nepadne.
"Nemáme ambici rozhodnout o vydání nebo nevydání poslanců Bárty a Škárky během jednoho nebo dvou zasedání. V případě poslance (Stanislava) Humla (nestr.) k tomu vedlo pět setkání," řekl Tejc Mediafaxu, zároveň dodal: "Můžeme se sejít v relativně rychlém sledu, například i 10. a 11. července, proto nevylučuji, že by se věc mohla dostat už na nejbližší mimořádnou schůzi sněmovny. Chceme ale vše důkladně posoudit."
Předseda mandátového a imunitního výboru probere se svými kolegy postup, jak s policejní žádostí dál naložit. "Na jeho základě požádáme předsedkyni Poslanecké sněmovny o termín, do kdy musíme dospět k rozhodnutí, aby se žádost mohla dostat ještě na mimořádnou schůzi 12. a 13. července," připojil šéf výboru s tím, že na zvoleném postupu bude záviset i to, kdy poslanci požádají policii o spis k případu.
Žádost protikorupční policie o vydání poslanců Bárty a Škárky v souvislosti s úplatkářskou aférou obdržela předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v pátek odpoledne a novináře s ní seznámila na mimořádné tiskové konferenci.
O vydání Bárty žádá policie pro podplácení, kterého se měl dopustit 29. března předáním půl milionu korun své bývalé stranické kolegyni Kristýně Kočí v restauraci Austria na Smíchově, u které si měl zajistit loajalitu. Policie žádá o vydání Bárty také kvůli přečinu podplácení a Škárky, který měl úplatek přijmout.
"Poté, co mandátový a imunitní výbor žádost policie projedná a podá zprávu o výsledku svých zjištění, s návrhem předáme toto usnesení Poslanecké sněmovně," popsala Němcová další postup a dodala: "Budu hlasovat o vydání v obou případech." Jediné, co by ji mohlo zviklat, je procesní pochybení policie nebo nedostatek důkazů v případu. Žádost má devět stran.
Případ předávání peněz v obálkách svým bývalým spolustraníkům byl jedním z důvodů, proč Bárta rezignoval v dubnu na post ministra dopravy. Tvrdí přitom, že je nevinný a že peníze byly jen půjčkou, byť na ní nemá žádný doklad.
"Se žádostí se po jejím přijetí nejprve musí seznámit členové mandátového a imunitního výboru (Jana Drastichová, Karolína Peake) a jejich zprávou se budeme zabývat na poslaneckém klubu VV," nastínila harmonogram rozhodování o Bártově vydání z pohledu VV místopředsedkyně strany a Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová.
Právě Klasnová bude přitom při rozhodování ve složité situaci. Na jedné straně zastupuje stranu, která by chtěla mít ve znaku boj proti korupci, na druhé straně ale může poslat svého manžela teoreticky až do vězení nebo mu naopak zajistit beztrestnost.
Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík (STAN) předem deklaroval, že jeho lidé budou hlasovat pro Bártovo vydání, aby mu dali příležitost se očistit. Pokud by ho totiž sněmovna nevydala, byl by jeho případ navždy promlčený.
O vydání Kočí policie nežádá, protože přijaté peníze hned uložila do notářské úschovy a podala na státní zastupitelství trestní oznámení. Škárka oproti tomu několik měsíců pobíral více než padesátitisícovou částku a ozval se až při poslední sumě, kterou bylo 170 tisíc korun.
zdroj: MEDIAFAX
Žádost o vydání poslanců Bárty a Škárky posoudí imunitní výbor, rozhodnutí ale zřejmě nepadne
- Podrobnosti