Manželka obžalovaného šéfa poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bárty a místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová odmítla vypovídat v úterý před soudem, který řeší korupci uvnitř strany. Soud tak pokračuje výslechem poslankyně Kristýny Kočí.
Druhý jednací den tak pokračuje výslechem Kočí, kterou vedení strany označuje za organizátorku vnitrostranického puče. Právě ona totiž na policii oznámila, že se ji Bárta pokusil uplatit půlmilionem korun, aby si zajistil její loajalitu.
Jak před soudem uvedla, s VV se dala dohromady ještě během svého studijního pobytu ve Francii, kde ji oslovil inzerát firmy hledající politology. "Později v Praze jsem uspěla v pohovorech. To bylo v únoru 2009," uvedla Kočí. Po volbách o rok později podle ní ve VV skončila demokracie. "Vše řídil Bárta, rozhodoval úplně o všem, i když tenkrát nebyl předseda. Když vypukla aféra s ABL, měla jsem velký problém, že jsem musela říkat, že politiky nesleduje. Odmítla jsem spoustu věcí," dodala u soudu Kočí.
V den, kdy měla od Bárty dostat úplatek, prý byly jejich vztahy vyhrocené. "V restauraci Austria jsme začali jednat o zdravotnictví. Bártu to však nezajímalo, řekl asistentce, ať přinese tu velkou obálku. Z té vytáhl ještě malou a dal mi ji do desek. Řekl, že už bych měla začít být loajální, ať si to přepočítám," vypověděla s tím, že obálku ani neotevřela a hned po schůzce z auta volala své PR manažerce Aleně Maršálkové. Po jednání odjela do notářské kanceláře na Vinohradech. "Tam mi řekli, že peníze z korupce nelze vzít do úschovy, že musí na policii. Sepsali jsme alespoň čestné prohlášení a peníze poprvé společně přepočítali. Bylo tam 500 tisíc korun," dodala Kočí.
Jak poslankyně Kočí dále uvedla, "byla jsem šokována, když na mě později Radek John jako ministr vnitra protikorupční vlády řval, proč jsem peníze dala do úschovy. A taky mě informoval, že mám odposlouchávaný telefon." Kromě toho Kočí zdůraznila, že v době převzetí úplatku měla velmi slušný plat. Navíc si mohla půjčit od svých rodičů a peníze od Bárty nepotřebovala.
Naopak Kočí u soudu nepotvrdila, že by za VV finančně stáli kontroverzní podnikatelé Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička, jak v pondělí poukázal Škárka. "Nevím o tom, vím, že se o tom hovoří," uvedla Kočí.
Po jejím výslechu před soud předstoupil její bývalý přítel Adam Kožela. Ten řekl, že se mu Kočí zmínila o obálce s úplatkem. "Nesla to do nějaké notářské nebo advokátní úschovy. Tam sepsala čestné prohlášení," vypověděl. Soud poté vyhlásil přestávku na oběd, odpoledne jednání pokračuje výslechem dalších čtyř svědků.
Jako první soud po poledni vyslechl bývalou PR manažerku VV Alenu Maršálkovou. Ta vypověděla, jak Kočí pomáhala po převzetí úplatku a potvrdila její předchozí výpověď. Jak dodala, Škárka s Kočí měli z policie panickou hrůzu kvůli tomu, že vnitro tehdy řídil jejich stranický kolega Radek John. Po snížení poslaneckých platů, resp. po zdanění náhrad, se podle jejích slov na klubu VV rozvířila debata, co s tím. A Bárta podle ní zasáhl slovy, že svým poslancům platy dorovná, ale jak to dopadlo, neví. "Škárka a Kočí byli soustavně nuceni lhát o tom, kdo je faktickým šéfem VV," popsala u soudu fungování strany.
Proces s vrcholnými představiteli VV zahájil Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí výslechem předsedy poslanců VV Víta Bárty a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky. Podle státního zastupitelství se první z nich dopustil podplácení, druhý přijetí úplatku v souvislosti s ovlivňováním demokratických principů uvnitř strany.
Bártovi za podplácení hrozí až šestileté vězení, Škárkovi za přijetí úplatku až tříletý nepodmíněný trest.
Zdroj: MEDIAFAX
[prazskezpravy][/prazskezpravy]
[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]
[fcbpridejte][/fcbpridejte]