Zákazníci si mléčné výrobky bez chemických látek a konzervantů objednávají telefonicky nebo po internetu. Podle jízdního řádu do blízkého okolí jejich bydliště či zaměstnání přijíždí mlékárenský vůz. „Chtěli jsme vozit lidem mléko doslova až na práh, ale o náš projekt Mléko z farmy je nebývalý zájem a mlékaři nebyli schopni roznést přes tři sta litrů mléka a dodržet jízdní řád. Snažíme se ale, aby měli lidé mlékárenskou zastávku co nejblíže,“ informoval majitel Němcovy selské mlékárny a farmy Radonice a jeden ze dvou autorů projektu Mléko z farmy Stanislav Němec. Zatím nabízí mlékárenská rozvážka Selský sýr, Balkánský sýr, Dnešní sýr vyrobený v den prodeje, čerstvý jogurt a Selské mléko, které je baleno v ekologických lahvích. V blízké budoucnosti přibude ještě tvaroh.
Selské mléko je pasterované, proto není potřeba jej převářet, což vyžaduje například mléko kupované v mléčných automatech. I v době konzumace tak zůstává živým organismem. „Nenarušujeme jej ani mechanickým zásahem. Neprochází odstřeďováním, což je další důvod, proč si na rozdíl třeba od trvanlivého mléka uchovává chuť, vůni, přirozený obsah smetany a vitamínů rozpustných v tucích,“ vysvětlil druhý autor projektu Jan Miller, z jehož farmy mléko pochází a dodal, že životnost selského mléka prostého konzervačních látek je pět dní.
Více než sto dojných krav je na Millerově farmě ve Svrkyni volně ustájeno. Zvířata mají svobodu pohybu, a pokud zrovna velmi nemrzne, mohou se procházet nebo i nocovat ve výběhu a vracet se do stáje jen k dojení.
Přestože se Selské mléko a další mléčné výrobky v rámci projektu Mléko z farmy dovážejí až ke konečnému spotřebiteli, ve skutečnosti od krávy k mlékárně až do sklenice konzumenta urazí jen několik desítek kilometrů. Jsou tedy možností, jak pořídit ekologický a zdravý výrobek známého původu a podpořit místní zemědělce. Ne všichni zemědělci si stále stěžují a své problémy s odbytem chtějí řešit demonstracemi…
Rozdíl mezi bílou vodou a skutečným Selským mlékem
- Selské mléko je čerstvé pasterované a určené k spotřebě bez nutnosti převáření.
- Selské mléko neobsahuje žádné konzervační látky.
- Selské mléko není narušeno žádným mechanickým zásahem, například odstřeďováním, zachovává si tak své typické vlastnosti, přirozený obsah smetany, vitamínů, lahodnou chuť i vůni.
- Selské mléko je ihned po nadojení zchlazeno a po rychlém převozu z farmy do mlékárny pasterováno a plněno do originálních EKO-PET lahví.
- Trvanlivost Selského mléka je 5 dní, máte tak záruku, že pijete skutečně čerstvé přírodní mléko a nikoliv bílou vodu z krabice, která vydrží bez jakýchkoliv změn několik měsíců.
Němcova selská mlékárna Radonice
Mlékárna je nedílnou součástí Němcovy farmy Radonice. Farma zaměstnává devět lidí, z toho tři v zemědělské výrobě a šest v mlékárně. Farma rozvíjí vlastní sociální program, například naprostá většina zaměstnanců bydlí ve firemních bytech. Pro využití volného času mládeže z okolí vznikl jezdecký oddíl. Němcova farma Radonice také sponzoruje základní školu a Počernické divadlo.
V mlékárně se denně zpracovává cca 8-10 tis litrů mléka. Hlavními výrobky jsou balkánský sýr, čerstvé pasterované selské mléko a čerstvý jogurt. V roce 2003 obdržely výrobky Radonický Balkán a Balkánský sýr v slaném nálevu národní značku kvality KLASA.
Farma Miller Holubice
Rodinná farma Millerových se sídlem v Holubicích obhospodařuje téměř šest set hektarů půdy (Pronajatých zejména od obcí Holubice, Kozinec, Svrkyně.) Farma se věnuje živočišné i rostlinné výrobě a zaměstnává čtyři lidi. Na mléčné farmě ve Svrkyni produkují denně přibližně 3000 litrů kvalitního kravského mléka. Po převozu se zpracovává v mlékárně Stanislava Němce v Radonicích. Malá část produkce mléka je prodávána neupravená přímo „ze dvora“ - na farmě ve Svrkyni.