Pražská policie potvrdila, že v úterý v souvislosti s pátráním po ztracené 9leté Anně Janatkové zadržela 41letého muže, kterého podezírá ze spáchání zvlášť závažného zločinu. Zadrženého a obviněného muže, musela policie propustit na svobodu, neboť soud nesouhlasil s uvalením vazby. Samotné pátrání po pohřešované dívce zatím není úspěšné, uvedl na tiskové konferenci ředitel pražské policie Martin Červíček.
Na stopu podezřelého muže policisty podle Mareše přivedly stopy DNA, které kriminalisté objevili na batohu pohřešované dívky. Zajištěná DNA odpovídala vzorku jednoho odsouzeného muže, jehož DNA se do policejní databáze dostala díky plošnému screeningu ve věznicích, uvedl šéf vyšetřovacího týmu Josef Mareš.
Muž bez trvalého bydliště byl v minulosti osmkrát trestaný za majetkové přečiny, čtyřikrát pobýval ve vězení, naposledy byl propuštěn letos v létě. "Jednalo se o krádeže, zpronevěry a zanedbání péče," poznamenal Mareš s tím, že zadržen byl v úterý, kdy byl poprvé vyslechnut jako podezřelý. "K pobytu na místě se doznal s tím, že místo opustil mezi 10. a 11. hodinou," popsal Mareš první výpověď podezřelého.
Poté podle šéfa vyšetřovatelů začal svou výpověď měnit, tvrdil například, že v inkriminovaný den byl na Praze 6. "Prověřováním jeho výpovědi jsme zjistili, že vypovídal nepravdivě," dodal Mareš. Následně se podezřelý podrobil výslechu na detektoru lži. "Výsledky nám potvrdily, že má něco společného se zmizením Aničky. Byl proto znovu vyslechnut, připustil, že tam byl od 8 hodin od rána, svačil tam, pomocí videa v telefonu se tam také ukájel," dodal Mareš.
Muž ale stále zapíral, že by pohřešovanou dívku potkal, i to, že by viděl její batoh. "Poté opět změnil výpověď, přiznal, že se na místo vrátil a batoh držel v ruce. Při konfrontaci na místě označil i místo nálezu. Tvrdil ale, že si batoh pouze potěžkal, neprohledával ho a poté ho ukryl zpět," podotkl kriminalista.
Policisté pak se souhlasem státního zástupce na základě nepřímých důkazů zahájili trestní stíhání podezřelého pro trestný čin zbavení osobní svobody. "Vyslechnut byl tedy jako obviněný, kdy se doznal k manipulaci s batohem," potvrdil Mareš a dodal, že policie proto podala státnímu zástupci podnět k vzetí do vazby. Soud však na rozdíl od žalobce odmítl návrh akceptovat, policisté tak podezřelého museli propustit na svobodu, kde pokračuje jeho trestní stíhání. "Muž je nadále stíhán pro trestný čin zbavení osobní svobody," poznamenal šéf vyšetřovacího týmu.
V průběhu deseti dnů pátrání po Aničce sedmdesátičlenný tým s názvem "Anička" získal 700 podnětů a dílčích informací. "Čtvrtina z těchto poznatků byla pro nás velmi důležitá," uvedl Mareš s tím, že si velice váží práce všech lidí, kteří doposud na případu spolupracovali.
Soud: Pro uvalení vazby na muže obviněného kvůli zmizení Aničky nebyly zákonné důvody
K uvalení vazby na muže obviněného ze zbavení osobní svobody pohřešované Anny Janatková nebyly podle soudu splněny zákonné podmínky. Agentuře Mediafax to v pátek sdělil Martin Slováček, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8, který neakceptoval návrh státního zástupce na vzetí podezřelého do vazby.
Žalobce podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové podnět policistů podpořil a navrhl vazbu ze všech tří důvodů - obava z útěku podezřelého, možnost ovlivňování svědků a obava z pokračování v trestné činnosti. Soud však ani jeden argument neuznal.
Soud ale neshledal důvody uvedené v návrhu za opodstatněné. "Muž sice prokazatelně s batohem pohřešované manipuloval, ale zapíral to, protože nechtěl být s jejím zmizením jakkoli spojován," uvedl Slováček s tím, že obviněný nebyl nikdy v minulosti odsouzen za násilnou trestnou činnost, jak se dříve objevilo v médiích. "Je to zloděj, jinak řečeno bytař," poznamenal mluvčí. Nejedná se ani o bezdomovce, jak média spekulovala. "Žil v technických prostorách domu v Praze 8, od kterého měl klíče, neboť dříve zde žil se svou manželkou. Jako místo trvalého pobytu označil adresu své družky v Mostě," dodal Slováček.
Jak dodal, soud si je vědom citlivosti rozhodnutí, ale neměl jinou možnost. "I když výsledky vyšetření na detektoru lži ukázaly, že neříká všechno, co ví, neexistuje žádný důkaz o kontaktu mezi obviněným a pohřešovanou, ale pouze s jejími věcmi," uvedl mluvčí a dodal, že i usnesení o zahájení trestního stíhání bylo podle názoru soudu formulováno velmi obecně. "Bez dalších důkazů nebylo uvalení vazby možné," uzavřel Slováček.
Za zbavení osobní svobody hrozí obviněnému muži trest v rozmezí od 2 do 8 let. Pokud by policie prokázala, že v důsledku jeho činu dívka zemřela, mohl by ve vězení strávit až 16 let. V případě prokázání vraždy dítěte, tedy úmyslného zbavení života, by mohl soud pachatele činu poslat až na 20 let do vězení nebo udělit trest výjimečný.
zdroj: MEDIAFAX