policie strazniciObvodní soud pro Prahu 1 v pondělí navázal na odročené hlavní líčení se členy Dělnické strany, kteří jsou obžalovaní z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občana za vylepování samolepek s motivy zakázaného hnutí Národní odpor. Všichni obžalovaní před soudem vinu popřeli.

Obžalovaná Michaela Dupová odmítla vypovídat a pouze prohlásila, že se nepodílela na pořádání jihlavského pochodu k uctění památky obětí druhé světové války a není administrátorem ani správcem webu odpor.org, jak ji viní další body obžaloby. Samolepky, které osobně vyzvedávala na poště, pak prý neměly neonacistickou, ale fotbalovou tématiku.

REKLAMA

Stejně tak Patrik Vondrák u soudu tvrdil, že inkriminované samolepky nelepil a zřejmě je ani nikdy neviděl. Jeho hovory o vylepování zaznamenané na policejních odposleších se prý mohly týkat jakéhokoliv výlepu samolepek, které coby člen Dělnické strany prováděl. Popírá i, že by na jihlavský pochod pozval německé neonacisty. Během své výpovědi uvedl, že tyto lidi pouze potkal během svého kulturně poznávacího zájezdu v Rakousku a v den pochodu se s nimi vracel do České republiky, protože měli společnou cestu. Při té příležitosti jim prý vysvětloval, co si mohou v České republice dovolit, protože na rozdíl od Německa tu nejsou přesně stanovená pravidla. "Tady nemají lidé žádnou právní jistotu, tady až když si něco vezmou na sebe nebo pronesou, tak zjistí, že je to trestné," prohlásil Patrik Vondrák.

Třetí obžalovaný, Richard Lang, pak řekl, že v hospůdce U Kalendů, odkud měla skupina vyjít do pražských ulic a po cestě vylepovat samolepky, se pouze zastavil kvůli domluvené schůzce s dalším obžalovaným, Filipem Vávrou. Pro Jihlavský pochod pak sehnal jeden smuteční věnec, který mu ale připadal nezávadný.

Petr Frič, stejně jako Milan Hroch, odmítl vypovídat. "Celé toto obvinění považuji za účelové a politicky motivované," prohlásil Frič s tím, že v době, kdy byl policií odposloucháván, se zúčastnil řady výlepů samolepek s různými tématy.

Poslední přítomný obžalovaný Filip Vávra si po celou dobu přítomnosti v soudní síni zakrýval obličej. Při výslechu vypověděl, že není členem Dělnické strany, kde prý má označení spolupracovníka s policií. Zároveň popřel, že by jakkoliv podporoval server odpor.org, protože tam vyšla nelichotivá recenze jeho knihy, ve které kritizuje neonacismus. Ke 4. prosinci 2008, kdy měly být vylepovány samolepky, uvedl, že opravdu měl domluvenou schůzku s Langem v hospodě U Kalendů. Zároveň se tam sešel s dalším svým známým, který jej požádal o právní poradenství, které Vávra bezplatně poskytoval. Spolu se svým známým následně prý opustil hospodu a šel společně se skupinou obžalovaných ulicemi Prahy. Nevšímal si ale, co zbytek obžalovaných dělá, protože mluvil se svým známým.

Výpovědi nepřítomných obžalovaných Martina Václavka a Daniela Zavadila pouze přečetla soudkyně. Oba obžalovaní jsou podepsaní pod žádostí Jihlavskému magistrátu o povolení červnového pamětního pochodu, ale popírají, že by věděli o údajném nacistickém zaměření akce. Celou akci podle Zavadila organizoval jeho známý.

Všicni obžalovaní Michaela Dupová, Patrik Vondrák, Richard Lang, Milan Hroch, Martin Václavek, Daniel Zavadil, Petr Fryč, Filip Vávra měli podle soudního spisu vylepovat po Praze samolepky s nápisy a motivy podporujícími zakázané hnutí Národní odpor a účastnit se organizace a zajišťování pochodu na jihlavský hřbitov za účelem uctění památky obětí druhé světové války. Ten byl ale ještě před plánovaným zahájením 6. června 2009 rozpuštěn policií, protože účastnící měli údajně v úmyslu pokládat věnce s nacistickými hesly pouze na hroby německých vojáků. Dupová a Vondrák jsou také obžalováni z provozování neonacistického webu odpor.org. Za tyto skutky hrozí obžalovaným 3 - 8 let vězení.

Soud bude pokračovat 2. dubna, kdy vyslechne několik nových svědků a soudního znalce. Zároveň budou znovu puštěny některé části policejního odposlechu.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA