Podle policejního prezidenta Petra Lessyho policie v případě nehody Romana Janouška jasně pochybila, nešlo o selhání jedinců jako spíše o chybu systému. Kvůli kauze už padla první rezignace, podal ji Lessyho náměstek Vladislav Husák.
"Jako vysoce nestandardní mi připadalo to, že policisté na místě neprovedli orientační test na omamné látky," uvedl na úterním brífinku Lessy. Neprovedení tohoto testu již dříve kritizovalo několik odborníků z řad policie.
Pochybením zasahujících policistů mělo být i za to, že povolili eskortovanému Janouškovi požívat mobilní telefon. "Ti policisté argumentují tím, že bylo potřeba prověřit totožnost, protože podezřelý u sebe neměl doklady a nechali ho opakovaně telefonovat rodinným příslušníkům," vysvětloval pražský policejní ředitel Martin Vondráška.
Policejní prezident dále kritizoval to, že po zadržení známého lobbisty nebyl kontaktován státní zástupce, jehož vyrozumění je podle Lessyho v takových případech normálním postupem. Janoušek ovšem nebyl oficiálně zadržen, proto nebyl kontaktován státní zástupce, který by dorazil na místo a převzal vedení případu.
Podle Lessyho by tento krok zamezil dalším pochybením. "Ale v tento okamžik státní zastupitelství o této situaci nevědělo," dodal policejní prezident. Policisté později státní zastupitelství kontaktovali, ale nehodu nahlásili pouze jako nedbalostní přestupek, proto byl Janoušek z policejní stanice propuštěn.
"Chtěl bych se veřejnosti omluvit za toto selhání a jsem přesvědčen, že se z tohoto poučíme," prohlásil Lessy. Vyzval zároveň ředitele pražské policie Martina Vondráška, aby z pochybení vyvodil osobní zodpovědnost. Samotné vyšetřování nehody pak odebral pražským policistům a pověřil jím oddělení v Hradci Králové.
Na dotaz, proč vyšetřování předal vyšetřování královéhradeckým policistům, odpověděl Petr Lessy: "Abych zajistil naprostou objektivitu a transparentnost tohoto řízení vzhledem k tomu, že v té fázi předpřípravného řízení došlo k těm pochybením, které jsem dnes zmiňoval, tak aby to netáhlo pražskou policii jako koule na noze."
"U všech policistů, kteří měli v tomto případě pochybit, budu požadovat, aby byla vyvozena osobní odpovědnost a to co nejdříve," uvedl ke kauze policejní ředitel Vondrášek s tím, že vyšetřování předal k posouzení Generální inspekci bezpečnostních sborů.
V souvislosti s nehodou pražského podnikatele a lobbisty Romana Janouška rezignuje na svou funkci náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Podle Lessyho náměstek odchází z vlastní iniciativy a ve funkci by měl skončit ke konci května.
Husáka loni přistihli, jak se v Obecním domě v Praze sešel s poslancem a exprimátorem hlavního města Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem. Tehdy Husák odmítl, že by s oběma muži cokoliv projednával, avšak v této souvislosti podal loni v listopadu návrh na svou rezignaci, tehdy jí ale policejní prezident odmítl. Nyní Lessy oznámil, že Husákovu rezignaci přijímá.
"Včera (v pondělí) jsme se na tom s panem náměstkem dohodli vzhledem k tomu, že byl velmi rozhořčen, jak byl očerněn v jednom mediálním pořadu vysílaným v neděli. Velmi se ho to dotklo a znovu mi připomenul, že je na tuto okolnost připraven, byť v Obecním domě nebyl ani s panem Janouškem. Říká, že pana Janouška neviděl více než rok, ani si s ním netelefonoval. Já mu naprosto věřím, ale přesto z jeho strany právě jako od zachovalého policejního manažera vidím to uvědomění si vlastní odpovědnosti a to, že dává přednost dobrému jménu Policie ČR před vlastní funkcí," odůvodnil rezignaci svého náměstka policejní prezident Petr Lessy.
Zdroj: MEDIAFAX
[prazskezpravy][/prazskezpravy]
[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]
[fcbpridejte][/fcbpridejte]