policie_samopal_slachtaKriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) odhalili v minulých dnech skupinu osob, která v Česku a na Slovensku nelegálně obchodovala se zbraněmi. Arzenál i jeho množství překvapil i samotné detektivy, sdělil v úterý Mediafaxu Robert Šlachta, ředitel ÚOOZ.

V síti policejní akce nazvané Mazák skončili čtyři Češi ve věku od 28 a 36 let - dva muži z Prahy a dva z Olomouce. "Zbraně byly původně vyřazeny ze zbrojních zásob ministerstva vnitra a určeny ke znehodnocení. Zadržení muži je v utajených, technicky dobře vybavených dílnách, opět uváděli do střelbyschopného stavu," upřesnil Šlachta.

Podle detektivů z ÚOOZ je se slovenskými spolupachateli prodávali dalším osobám. "Zajistili jsme například 43 kusů samopalů, lehký kulomet, nástražné systémy opatřené semtexem, tři granáty typu F1, čtyři odstřelovací pušky, 14 pistolí, tři kilogramy TNT a 30 tlumičů," dodal Šlachta s tím, že i otrlí detektivové se podivili nad kvalitou tlumičů, které muži vyráběli v tajné dílně.

S ukrytím zbraní si zadržení muži hlavu ale příliš nelámali - podle policie byly dva samopaly uloženy v dětském pokoji čtrnáctiletého chlapce, syna jednoho ze zadržených. Pražští detektivové při akci Mazák spolupracovali i se slovenskými kolegy, zásahové skupiny z Útvaru boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Ti nazvali svou akci, při které zadrželi dva muže a zajistili další zbraně a náboje, pracovním názvem Telum.

Ceny prodávaných zbraní se pohybují mezi 25 až 35 tisíci za samopal vzor 58, tlumič prodávali za osm tisíc korun, granáty za tisíc až pět tisíc podle toho, kolik jich zákazník objednal a například za nástražný výbušný systém požadovali kolem 50 tisíc korun.

Detektivové obou zemí na případu pracují dál. V současné době zjišťují, jak je možné, že zbraně, na kterých je značka, že byly znehodnoceny, vůbec znehodnoceny nebyly. "Na tom teď pracujeme a stále pátráme po přesném původu zbraní," ukončil Šlachta.

Čtveřice Čechů byla vzata do vazby, v případě odsouzení zadrženým hrozí dva až osm let za mřížemi. Zadrženým Slovákům hrozí podle tamních zákonů až desetiletý pobyt ve vězení.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA