Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) bude jednat kvůli kauze Pavla Béma s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Pokud by byl na místě exprimátora, členství ve straně by pozastavil do okamžiku, než se vše vyjasní, uvedl v pondělí Svoboda.
"Za svou osobu říkám, že kdybych byl Pavlem Bémem, tak bych ve straně členství pozastavil do okamžiku, než se vše vyjasní," sdělil primátor po jednání grémia pražské ODS. To jeho názor podpořilo. S premiérem má schůzku již domluvenou.
Svoboda tak reagoval na zveřejněné odposlechy telefonátů mezi Bémem a lobbistou Romanem Janouškem, které naznačují lobbistův výrazný vliv na dění v metropoli.
Primátor oslovil Béma a pozval ho na schůzku. Ten však uvedl, že je na cestě do Tbilisi a ozve se mu.
Odposlechy považuje primátor za vážnou věc a jsou podle jeho slov nejen problémem pražské ODS, ale dotýkají se celé strany.
"V politice jsem právě proto, aby se takové věci dít nemohly. Aby se rozhodovalo o hlavním městě Praze na magistrátu a ne v nějakých klubech lobbistů," řekl Svoboda. Tvrdí, že magistrát nyní funguje jinak než v roce 2007, kdy v politice ještě nebyl. Zopakoval, že hlavní město funguje z magistrátu a nikoliv z jiné budovy.
S Bémem chce jednat i samotný předseda vlády a případ bude řešit i grémium občanských demokratů na celostátní úrovni. Problém to totiž je, že občanští demokraté mají komplikované stanovy týkající se "vyhazovu ze strany". Zrušit členství může výkonná rada ODS na návrh pražské regionální rady. Béma by mohl zbavit členství místní sněm, kde je exprimátor členem, což je sdružení v Praze 6. Tuto skutečnost potvrdil i sám primátor Svoboda. Jednou z možností také je, že by o pozastavení svého členství požádal sám Pavel Bém.
S kauzou odposlechů mezi Janouškem a Bémem, které měla k dispozici bezpečnostní agentura ABL, přišel deník Mladá fronta Dnes. Nahrávky pocházející z prvních sedmi měsíců roku 2007 podle MfD zachytily Janouškovy rozhovory nejen s Bémem, ale také s tehdejším klíčovým úředníkem pražského magistrátu Peterem Ďuricou, který šéfoval odboru obchodních aktivit. "A jsou důkazem nadstandardních vztahů lobbisty Janouška s vedením magistrátu a ODS," uvedl deník.
Jak dále MfD poukázala, odposlechy zřejmě pocházejí z Bezpečnostní informační služby (BIS), která se měla na Janouška a další kontroverzní "šedé existence" v roce 2007 zaměřit. K získání soudního povolení podle MfD použila tajná služba argument, že vliv lobbistů je tak velký, že jde o "dysfunkci státní správy", kdy klientelismus a korupce začínají ohrožovat parlamentní demokracii a stávají se i rizikem pro ekonomické zájmy státu.
Mluvčí BIS Jan Šubert odmítl, že by nahrávky z tajné služby unikly do podnikatelského prostředí. K samotnému obsahu se odmítl vyjádřit.
Lobbista Roman Janoušek v pátek navíc srazil autem jedenapadesátiletou ženu a byl obviněný z trestného činu těžkého ublížení na zdraví a přečinu řízení pod vlivem omamné látky, obvinění si v neděli převzal osobně.
Zdroj: MEDIAFAX
[prazskezpravy][/prazskezpravy]
[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]
[fcbpridejte][/fcbpridejte]