doktor_nemocnicePéče o neurologicky nemocné je v Praze ohrožená, tvrdí lékaři z Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice Na Homolce. Obávají se, že nebudou mít kapacity na zajištění péče, pokud budou muset zajistit péči za lékaře, kteří odejdou 1. března ze svých míst.

"Vzhledem k počtu podaných výpovědí na naší klinice bude z kapacitních důvodů velmi problematické zajistit kontinuitu neuorologické péče i v naší spádové oblasti. Je proto nemožné přebírat závazky k zajištění péče o pacienty z jiných regionů," stojí v prohlášení neuorologů.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tak podle lékařů v metropoli vystavuje pacienty krizové situaci se všemi důsledky.

Prohlášení znepokojených lékařů obdržel nejen ministr, ale také pražský magistrát, Česká lékařská komora (ČLK) a ředitelství nemocnic.

Nemocnice Na Homolce je k prohlášení zatím zdrženlivá. "Opravdu nemůžeme tušit, jaký bude rozsah pacientů. Budeme reagovat až na situaci, která nastane," sdělila v pátek agentuře Mediafax mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková.

Vedení nemocnice v této souvislosti uvedlo, že se postará o neurologické pacienty, ale pouze v rámci své kapacity.

Nemocnice Motol se podle své mluvčí Evy Jurinové k prohlášení nebude vyjadřovat. "Část odcházejících lékařů z naší nemocnice byli totiž právě neurologové," uvedla Jurinová.

Doplnila, že do pátku měli všichni odcházející lékaři možnost svou výpověď stáhnout. "Nyní vyhodnocujeme, jaký je konečný stav a podle toho bude jasno o zajišťování péče na jednotlivých ambulancích i klinikách," vysvětlila.

Odchody lékařů přicházejí poté, co ministerstvo nevyslyšelo požadavky lékařů na zvýšení platů. Lékaři chtěli, aby se jejich mzda pohybovala na úrovni 1,5násobku průměrné mzdy pro absolventy a trojnásobku pro atestované lékaře. Výzvu Děkujeme, odcházíme spustil v září Lékařský odborový klub.

Ke konci roku výpověď podalo okolo 4 000 lékařů.

Ministr Heger na tyto výzvy již dříve reagoval tím, že chápe snahu nemocničních lékařů o vyšší platy, ale potřebuje prostor k zahájení reforem. Přiznal, že si je vědom toho, že se v posledních letech spíše než do platů zdravotníků investovalo do nákupu techniky a rozvoje jednotlivých lékařských oborů.

Premiér Petr Nečas (ODS) po pátečním jednání s prezidentem ČLK Milanem Kubkem slíbil, že české zdravotnictví přijme co nejrychleji takové reformy, které by mohly s úsporami pomoci. "Je potřeba se bavit o tom, které z reformních zákonů by mohly začít platit již v roce 2011 nebo 2012," uvedl Nečas. Veškeré takto uspořené peníze by podle premiéra měly jít na platy všech zaměstnanců ve zdravotnictví.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA