veznice_rapoticeProjekt vězeňského komplexu v Rapoticích dostal ve čtvrtek na vládě červenou, formou veřejného a soukromého partnerství (PPP) možná nepůjde ani úprava projektu justičního areálu v Ústí nad Labem. Ministři tak vyhověli návrhu rezortu spravedlnosti, potvrdil po jednání vlády ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

V obou případech se jednalo o pilotní projekty PPP ministerstva spravedlnosti.

V souvislosti s výstavbou věznice s ostrahou v Rapoticích navrhovalo ministerstvo spravedlnosti projekt zcela ukončit. Rozhodnutí rezort Jiřího Pospíšila (ODS) odůvodňoval skutečností, že se snížila naléhavost této výstavby a situaci je možné řešit jinými alternativami, jako jsou například úprava a dostavba současných vězeňských zařízení nebo využití nového trestu domácího vězení.

"U soukromé věznice v Rapoticích dojde k zakonzervování projektu. V případě nalezení prostředků se v něm bude moci opět pokračovat," řekl Pospíšil.

Rozhodnutí vlády znamená, že se uzavřou veškeré finanční závazky se zástupci poradenského konsorcia tří firem pod vedením společnosti Deloitte Advisory, které mělo přípravu projektu na starosti.

V případě výstavby a provozu justičního areálu v Ústí nad Labem se podle návrhu jeví jako nejpravděpodobnější varianta jeho pokračování, avšak s úpravami.

"My si i přesto, že nemáme peníze na dostavbu celé budovy, nemůžeme dovolit projekt úplně zastavit," uvedl Pospíšil. Přiznal ale, že miliardu na postavení celého nového soudu, které poškodily povodně, jeho rezort zatím nemá. "Budou zpracovány dvě varianty – zda jít cestou PPP nebo cestou bez podílu soukromého sektoru," přiblížil ministr spravedlnosti.

"Alternativou řešení je docílit snížení finanční náročnosti projektu redukcí stavebního programu o komerční prostory a realizovat projekt formou veřejné zakázky," uvádí k problematice areálu zpráva.

Náklady lze snížit přepracováním projektové dokumentace, z ní by se vyjmul plán na výstavbu komerčních prostor.

Stát zřejmě upustí od původně plánovaného projektu PPP, na kterém se mělo podílet konsorcium tří firem pod vedením společnosti Mott MacDonald.

Projekt by mohl být do budoucna financován ze státního rozpočtu, ministerstvo financí by ale po dobu výstavby muselo navýšit kapitolu ministerstva spravedlnosti na investiční náklady.

"V případě souhlasu ministerstva financí bude stavba zařazena jako priorita do současných investičních programů rezortu spravedlnosti," uvádí zpráva.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem, ve které sídlí i Státní zastupitelství, je podle předkládací zprávy v současné době na hranici životnosti.

Z hlediska funkčnosti a bezpečnosti je v havarijním stavu a hrozí její uzavření kvůli závažným technickým poruchám. Svým charakterem a stavebně-technickým řešení není vhodná pro kompletní rekonstrukci, a proto se ministerstvo rozhodlo pro výstavbu nového areálu na pozemku, který je ve vlastnictví krajského soudu.

S provedením obou projektů začalo ministerstvo v roce 2006 pod vedením tehdejšího šéfa rezortu Pavla Němce. V současnosti jsou obě stavby kvůli nedostatku financí a snižování výdajů na investiční výstavbu na základě rozhodnutí ministerstva spravedlnosti z loňského dubna roku, zastaveny.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA