Tramvaj, metro nebo autobus při cestě do práce nebo domů využívají v hlavním městě především cestující z řad žen a mladí lidé. Hlavním důvodem je fakt, že nemají jinou možnost, ukázal ve čtvrtek zveřejněný průzkum pražského organizátora dopravy ROPID.
Pražskou hromadnou dopravou jezdí často kromě žen i cestující do 30 let a pak lidé nad 60 let, uvádí se v průzkumu.
"Celkem 80 procent respondentů využívá veřejnou dopravu alespoň jednou za tři měsíce, 30 procent ji využívá denně včetně víkendů. Používání veřejné dopravy se snižuje s rostoucími příjmy a vzděláním uživatelů," sdělil k výsledkům mluvčí ROPID Filip Drápal.
Téměř polovina cestujících (48 procent) tvrdí, že městská doprava je rychlejší, a 39 procent si myslí, že je levnější. Pouze 32 procent se domnívá, že cestování MHD je pohodlnější.
"Celkově je spokojeno s organizací veřejné dopravy v Praze a okolí 72 procent dotázaných, přičemž nejvíce jsou spokojeni s frekvencí spojů a dobrou dostupností zastávek. Naopak největší nespokojenost panuje s cenou a čistotou během přepravy," dodal mluvčí.
Ve srovnání s jinými českými městy je v Praze a okolí vyšší spokojenost s organizací veřejné dopravy o 11 procent. Obyvatelé hlavního města také používají mnohem častěji předplatní časové jízdenky (zhruba o 20 procent více), zejména pak roční. Jako jeden z hlavních nešvarů je podle Pražanů problém bezdomovců a nepřizpůsobivých cestujících. Při uvádění hlavních důvodů pro používání veřejné dopravy uvedli dotázaní z Prahy a okolí více než jinde rychlost a pohodlí.
Průzkum se mezi cestujícími uskutečnil v závěru loňského roku po celé České republice.
Zdroj: MEDIAFAX
[prazskezpravy][/prazskezpravy]
[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]
[fcbpridejte][/fcbpridejte]