svetovy_den_diabetuCukrovkou bude již brzy trpět každý desátý Čech, přitom účinná prevence může nemoci zabránit. I na tuto skutečnost mají upozornit Pochody proti diabetu, které se o víkendu budou konat po celém Česku, uvedla v pátek Kamila Habrová, koordinátorka pochodů.

Pochody proti diabetu se budou konat po celém světě, a to u příležitosti Světového dne diabetu, který každoročně připadá na 14. listopadu.

"Cukrovka II. typu je považována za výhledově nejnebezpečnější civilizační chorobu, která ovlivňuje stovky milionů životů lidí po celém světě. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že do roku 2030 bude s diabetem ve světě žít téměř půl bilionu lidí," řekla Habrová.

V Česku odstartují akce ke Světovému dni diabetu v pátek 12. listopadu v Praze a Brně. V tento den budou v obou městech lidem k dispozici stánky s měřením glykémie, cholesterolu, krevního tlaku a BMI.

"Jejich cílem je mimo nabídek vyšetření také informovat širokou veřejnost o rizicích spojených s onemocněním diabetem II. typu. Počet diabetiků totiž za posledních třicet let raketově stoupá. Na vině je podceňování rizik spojených se špatnou životosprávou a konzumním způsobem života, se stresem a také lidem chybí pohyb. Pro úspěšnou léčbu je navíc klíčové včasné rozpoznání příznaků a prvních náznaků onemocnění diabetem," dodala Habrová.

Městy projde i symbolický pochod. Akci podpoří i namodro nasvícený morový sloup v Brně a Týnský chrám na Staroměstském náměstí v Praze. "Modrá barva má symbolizovat zdraví napříč všemi kulturami, odráží nebe, jež spojuje všechny národy, a je barvou vlajky Spojených národů," vysvětlila volbu barvy Habrová.

V dalších městech se budou pochody i doprovodné akce konat v neděli 14. listopadu.

Světový den diabetu byl vyhlášen v roce 1991 Mezinárodní federací pro diabetes (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako reakce na rostoucí obavy ze zvyšující se zdravotní hrozby,
kterou diabetes představuje.

Více informací k akcím lze najít na webu www.dendiabetu.cz.

Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Všechny tyto choroby se přitom projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií) a všechny jsou zapříčiněny nedostatečným působením inzulinu v cílových buňkách. U cukrovky II. typu onemocnění je lidské tělo sice schopno vyrobit inzulín, ale neumí ho využít. Za tímto onemocněním velmi často stojí nezdravý životní styl, špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA