Českou republiku čeká víkend tropických teplot. Zatímco někdo se těší k vodě a na opalování, jiní se obávají nebezpečí, které s sebou takové počasí nese. Od zítřejšího poledne bude až do odvolání dokonce platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu varující před velmi vysokými teplotami a nebezpečím požárů.

„V nejbližších dnech se budou maximální denní teploty vzduchu zvyšovat. V západní polovině Čech budou v pátek a v sobotu přesahovat maximální teploty místy 31 °C, od neděle 34 °C. Na ostatním území budou teploty místy přesahovat 31 °C od soboty, na jižní Moravě budou od neděle překračovat i 34 °C. Od pondělí očekáváme další vzestup teplot pravděpodobně se zvýšením stupně nebezpečí,“ předpovídají meteorologové.

REKLAMA

Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu a zároveň rizika vzniku požárů přicházejí s následujícími doporučeními:

Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Nenechávat děti, ale i zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.

Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.

Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 l denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.

Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).

Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 st.C.

Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

Kdekoliv v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.

Nutnost pít připomínají také lékaři. K dehydrataci přitom v létě mohou přispět i další faktory. Dostatečný příjem tekutin je důležitý nejen při vysokých teplotách, ale i při letních trávicích obtížích. Řada lidí tuto skutečnost podceňuje a následně končí v péči lékařů. „Léto je ročním obdobím, které je náročnější na příjem tekutin. Přináší také zvýšené riziko řady trávicích obtíží projevujících se zvracením a průjmy. Většinu těchto onemocnění tvoří akutní infekční záněty trávicího traktu, které se mezi lidmi zjednodušeně označují jako ‚střevní chřipka‘. Ve skutečnosti se jedná o širokou skupinu onemocnění, která mohou být způsobená viry, bakteriemi a jejich toxiny, ale i mnoha parazity. Situace je dále komplikována prázdninovými cestami do zahraničí s možnou nákazou exotickými parazity,“ upozorňuje Jiří Štefánek z Interního oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod.

kropeni ulic vedro pelhrimov PHM

Vodu vyžadují i ulice. Kropicí vozy už vyjely.

Hasiči se dále připojují s pravidly, které pomohou předejít požárům:

Vyhněte se použití otevřeného ohně ve volné přírodě. Pamatujte na to, že špatně uhašená cigareta nebo odhozená zápalka může velmi snadno způsobit požár.

V lese rozdělávejte oheň pouze na vyhrazených místech. Ohniště dostatečně a důkladně zabezpečte, nenechávejte jej nikdy bez dozoru a po ukončení pálení ohniště důkladně uhaste.

Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě a poblíž zemědělských plodin.

Od lesa lze oheň rozdělávat ve vzdálenosti minimálně 50 m, od stohu platí dvojnásobná vzdálenost, tj. 100 m.

Dodržujte zákaz vypalování trávy a travních porostů. Za tuto nelegální činnost vám hrozí pokuta až do výše 25 tisíc korun.

Dodržujte zákaz celoročního kouření v lese.

Pozor dejte při používání propanbutanového nebo lihového vařiče! Ty nenechávejte ani na okamžik bez dozoru. Převržený nebo nestabilní vařič v přírodě může velmi snadno způsobit požár.

Zákon o požární ochraně ukládá každému občanovi povinnost učinit odpovídající opatření, kterými zamezí vzniku a šíření požáru. Stejně tak tento zákon ukládá povinnost ohlásit každý vzniklý požár hasičům.

REKLAMA