OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Noví podnikatelé bezprostředně po vyřízení živnostenského oprávnění dostávají od některých firem návrh na zápis např. do Rejstříku obchodu a živností. Nabídky do podobných neoficiálních rejstříků doprovází složenky k úhradě stovek korun. „Rejstřík může svým názvem vzbudit dojem, že se jedná o oficiální databázi všech podnikatelů, ve které je zápis pro další podnikání nezbytný. Není tomu tak,“ ujišťuje vedoucí obecního živnostenského úřadu Jan Kubišta.

„Zachytili jsme případ, kdy si podnikatel u nás ohlásil živnost a už po dvou dnech měl doma složenku na zápis do Rejstříku obchodu a živností za asi 1.700 korun. Je to tedy tak rychlé, že si podnikatel ještě ani nestihl na úřadu vyzvednout vyřízené živnostenské oprávnění, ale složenku už měl doma,“ popsal aktuální zkušenost vedoucí úřadu.

REKLAMA

Magistrát města Jihlavy, obecní živnostenský úřad, se od těchto aktivit důrazně distancuje. Jediným zákonem stanoveným poplatkem za ohlášení živnosti je 1.000 korun. Tento správní poplatek hradí podnikatelé hotově v pokladně obecního živnostenského úřadu. Zápis do živnostenského rejstříku probíhá automaticky poté, co živnostenský úřad zpracuje podnikatelovo podání a potvrdí správnost a úplnost všech náležitostí.

Jediným oficiálním živnostenským rejstříkem je živnostenský rejstřík vedený Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, jehož veřejná část je volně dostupná na webových stránkách www.rzp.cz. „Doporučujeme v podobných případech před úhradou vždy ověřit všechny okolnosti nabídky z dostupných zdrojů,“ uzavírá Jan Kubišta.

Zdroj: Živnostenský úřad v Jihlavě

REKLAMA