Ve středu 12. května byl slavnostně odhalen památník parašutisty Antonína Ježka na Branišovské ulici. Památník, který byl v červnu v roce 1925 umístěn ve Čtyřech Dvorech v dnešní Větrné ulici byl od počátku 80. let ve velmi zchátralém stavu. Jeho torzo bylo objeveno v roce 2006 v areálu letiště v Hosíně. Po několika letech snahy Vojensko – letecké historické společnosti o jeho obnovu město zajistilo restaurování pomníku a stavební úřad vydal územní souhlas s jeho umístěním ve vybrané lokalitě.

„Jsem rád, že tento památník nyní nově stojí na důstojném viditelném místě v parku nedaleko vysokoškolských kolejí, kde se ve 20. letech 20. století nalézalo provizorní letiště a tragická nehoda se stala nedaleko. Okolí památníku bude ještě dovybaveno nízkým ochranným zábradlím,“ řekl náměstek primátora Ivo Moravec.

REKLAMA

Předseda Vojensko – letecké historické společnosti Jiří Šilha na setkání zmínil, že na výročí úmrtí Antonína Ježka 18. 11. 2021 připravuje společnost vydání brožury a další setkání u památníku.

Antonín Ježka zemřel tragicky při seskoku padákem během leteckého dne 18. listopadu 1923. Letecký den tehdy sledovaly tisíce diváků. Veřejnosti měla být předvedena pilotáž bezmotorového kluzáku AERO A-10 a seskok padákem. Antonín Ježek byl zkušený parašutista, který měl za sebou více než sto akrobatických seskoků. Údajně se mu ale vlastním zaviněním padák otevřel až těsně nad zemí. Bylo mu 27 let, byl svobodný, původně se vyučil pekařem a pocházel zřejmě z Humpolecka. Zřízení památníku se po jeho tragické smrti ujal Okrašlovací spolek z Českého Vrbného. Jeho ostatky jsou dodnes pohřbeny ve vojenské části hřbitova sv. Otýlie.

REKLAMA