OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V jihlavské zoologické zahradě mají návštěvníci i chovatelé důvod k velké radosti. Po dlouhém vyjednávání s koordinátory chovu a mezi zoology dovezli zaměstnanci zoo z Brna nového samce tygra sumaterského.

„Dandys se v roce 2012 narodil v Polsku ve varšavské zoo. V roce 2014 byl přivezen do Zoo Brno k samici Satu, která má necelých čtrnáct roků a vytrvale odmítala všechny samce, které jí chovatelé v Brně nabízeli, včetně Dandyse,“ líčí ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková. Jde podle jejích slov o krásného mladého samce, který váží kolem 140 kilogramů a hodí se k jihlavské tygřici i věkově, neboť je jen o rok starší. „Navíc je věk kolem pátého roku života u tygrů sumaterských nejvhodnějším pro snadné spárování a případné budoucí rozmnožování,“ dodává ředitelka.

REKLAMA

tygr dandys ZOOJI

Tygr Dandys.

Na brněnského samce Dandyse čeká v Zoo Jihlava samice Cinta, která se v krajském městě narodila koncem března roku 2013 sedmileté samici Sumě a devatenáctiletému samci Dustinovi. „Cintiným kmotrem se poté stal zpěvák a herec Tomáš Klus, který jméno Cinta vymyslel sám – v domorodé indonéštině znamená toto slovo láska. Doufejme tedy, že Cinta i Dandys v sobě objeví pravou tygří lásku a snad se časem v Jihlavě dočkáme i tygřích koťat,“ doplňuje mluvčí zoo Martin Maláč.

tygr dandys prijezd ZOOJI

Dandysův příjezd. Foto: archiv jihlavské zoo

Tygr Dandys dorazil do Zoo Jihlava v pondělí 30. října v odpoledních hodinách. Po přesunu z jednoho transportního boxu do druhého v zázemí zoo jej zaměstnanci dopravili do pavilonu šelem. O několik málo minut později vešel tygří samec do svojí nové ubikace, která mříží sousedí s ubikací samice Cinty tak, aby se zvířata mohla očichávat a komunikovat spolu. Cinta reagovala na Dandyse od počátku velmi neklidně a nedůvěřivě, po několika minutách se však tygři přes mříže očichali. V prvních týdnech budou od sebe oba tygři odděleni a budou se střídat v ubikacích tak, aby si po sobě navzájem přeznačkovali teritorium a zvykali si navzájem na svoji přítomnost.

Tygr sumaterský (Panthera tigris sumatrae) je nejmenším poddruhem tygra, který žije pouze na ostrově Sumatra v Indonésii, je tedy sumaterským endemitem. Samci jsou větší než samice a mohou s ocasem měřit 2,5 metru a vážit mezi 100–140 kilogramy. Samice měří kolem dvou metrů a váží kolem 70–110 kilogramů. Ve volné přírodě jsou tygři vrcholovými predátory, kteří loví divoká prasata, jeleny nebo tapíry čabrakové, ale i opice nebo drobné obratlovce.

Odhady početnosti tygrů sumaterských v jejich domovině se pohybují kolem 400–500 jedinců. Tygři jsou ohroženi nejen pytláctvím pro kůži, orgány nebo kosti využívané v tradiční asijské medicíně, ale v současnosti především ztrátou původních biotopů. Deštné pralesy jsou káceny a jejich jednotlivé části jsou fragmentovány kvůli plantážím palmy olejné, jejich plocha oproti roku 2003 vzrostla asi sedminásobně. Dnes tygr sumaterský podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů, tedy pod nejpřísnější formu ochrany, protože je přímo ohrožen vyhubením.

REKLAMA