OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Roštejn, který prochází od roku 2017 stavebními úpravami, se kompletně otevře veřejnosti 29. června. Díky opravám by se hradu měla navrátit jeho autentická dobová podoba. Novou formu dostávají postupně i expoziční trasy.

Část hradu Roštejn byla veřejnosti zpřístupněna už v loňském roce, kdy návštěvníci vůbec poprvé mohli navštívit hradní kapli, část nové trasy B a nový výstup do věže. Nyní se představí historická trasa A s výstižným názvem „Lovecké sídlo v proměnách dějin“. Dílčí část trasy B na téma „Příroda, lovectví, myslivost“ byla doplněna o lesní hernu, která zaujme hlavně děti.

REKLAMA

Hodování u prostřených stolů i lesní herna
Trasa A symbolicky odvypráví příběh hradu v lesích. Zavede návštěvníka do jednotlivých období loveckého sídla, a to od jeho nejstarší historie až po začátek 20. století, kdy hrad zasáhl ničivý požár. Prohlídka kombinuje klasické přiblížení příběhu hradu formou výkladu průvodce a netradiční expoziční prvky. Návštěvník může v hodovní síni usednout k prostřenému stolu a díky videoprojekci před ním ožije hradní hostina. Podobným způsobem je přiblížena i stavební proměna sídla od původního gotického opevnění až po jeho současnou podobu. Digitální formou může návštěvník zhlédnout výmalbu erbovního sálu a doplněnou fresku koně v pracovně nadlesního.

Novinkou na Roštejně není jen Trasa A, ale i rozšíření vloni otevřené trasy B. Ta nyní představuje svojí úplnou formu doplněnou o Lesní hernu u zvídavé lišky a výstavní místnost. Trasa určená zejména pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy v herně nabízí množství herních prvků, včetně houbařova košíku, reálného mysliveckého posedu či skládačky siluety lesa. Herna ukončuje trasu, kterou si návštěvníci v minulém roce oblíbili zejména pro její interaktivitu a netradiční pojetí. Návštěvník vstoupí do nočního lesa, mraveniště nebo do kořenů stromů. To vše doplňuje audiovizuální podkres. Tato trasa je přístupná bez průvodce.

Opravy se dočká i nádvoří
Všechny úpravy hradu a jeho expozic umožňuje projekt Hrad Roštejn, který je spolufinancován evropským fondem v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Celkové náklady se zatím vyšplhaly na zhruba na 60 milionů korun. Zpřístupněním celého objektu však projekt nekončí, stavební obnova předhradí, nádvoří a vnějšího pláště pokračuje až do podzimu roku 2020.
Návštěvníci tak musí stále počítat s drobným omezením provozu – zejména v části nádvoří a uzavřeného parkoviště před hradní bránou.

Se zlatou růží v erbu
Muzeum Vysočiny Jihlava chystá během sezony k novým expozicím několik zajímavých akcí. Z těch nejbližších to jsou kostýmované prohlídky „Se zlatou růží v erbu“, které proběhnou ve dnech 5. až 7. července. Díky nim se přeneseme do poloviny 14. století, doby za majetnictví Roštejna pány z Hradce.

rostejn1rostejn2rostejn3

REKLAMA