OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

kontejneryInformační kampaň regionálního charakteru zaměřená na prevenci předcházení vzniku odpadů, intenzifikaci odděleného sběru využitelných složek komunálního odpadu a jejich využití, realizovaná z projektu spolupráce kraje Vysočina se společností EKO-KOM, a.s., pokračuje podzimní částí pod taktovkou Agentury Dobrý den z Pelhřimova.



Ve dnech 20. 9. v Jihlavě na Masarykově náměstí (spojeno s autogramiádou hokejistů HC Dukla Jihlava), 21. 9. v Třebíči na Karlově náměstí a 22. 9. v Havlíčkově Brodě v odpočinkové zóně na hřišti Plovárenská proběhne celodenní program pro děti i dospělé. Například recyklační štafeta s hracími kostkami, EKOklání škol + soutěže motivované tříděním a recyklací odpadů, Největší žirafa z víček od PET lahví a Fotogalerie EKOrekordů a kuriozit.

 

REKLAMA

Návštěvníci akce obdrží netradiční tiskovinu - Bulvární EKOnoviny s řadou podnětných informací, dozví se 10 NEJČASTĚJŠÍCH MÝTŮ O TŘÍDĚNÍ ODPADŮ a získají přehled o podílu recyklovaných surovin získaných z barevných kontejnerů na tříděný odpad ve výrobcích denní potřeby. Kromě těchto aktivit je možné v rámci kampaně doplnit virtuální zoologickou zahradu o fotografii zvířátka z PET víček. Více informací naleznete na www.EKO-ZOO.com nebo www.tridime-vysocina.cz.

„Sedmiletá spolupráce kraje s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. se pozitivně promítá do informovanosti a postojů obyvatel k třídění odpadů. Dnes na Vysočině odpad třídí 80% obyvatel kraje. V roce 2009 vytřídil každý občan kraje Vysočina o 11 % více odpadů než v roce 2008“, pochválil radní kraje pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý a poděkoval za odpovědný přístup občanů kraje k třídění odpadů. „Kraj Vysočina má nejvíce kontejnerů k třídění odpadů v České republice. Na jedno průměrné kontejnerové hnízdo připadá jen 106 obyvatel, průměr ČR je 163 obyvatel. K tomu na Vysočině přibylo v letošním roce 301 zbrusu nových kontejnerů na bílé sklo a 145 modrých na papír“, doplnila Jana Krčmářová, oblastní manažerka společnosti EKO-KOM.

12_EKO-ZOO-chobotnice_381tis._vicek

 

10 NEJČASTĚJŠÍCH MÝTŮ O TŘÍDĚNÍ ODPADŮ

Před vhozením do kontejneru je třeba odstranit z PET lahve víčko a etiketu. NE!
PET láhve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno. PET láhve sešlápněte!!! Nesešlápnuté láhve jsou objemné a tím zdražují přepravu, komplikují manipulaci a recyklace se tak stává dražší. ZBYTEČNĚ!

Před vhozením do kontejneru musím kelímky od jogurtů a jiných potravin důkladně vymýt. OMYL !
Drobné znečištění nevadí. Stačí, když jogurt důkladně dojíte nebo z kelímku pořádně vyškrábete. Ideální je ovšem obal lehce vypláchnout vodou. Použité obaly se totiž dále na dotřiďovacích linkách ručně třídí. Mastné obaly či obaly se zbytky potravin omezují následnou recyklaci.

Před vhozením do kontejneru musím z časopisů a dokumentů odstranit kancelářské svorky. ZBYTEČNOST ! NEPŘIDĚLÁVEJTE SI PRÁCI !
Spínky není třeba odstraňovat! Při zpracování starého papíru takzvaným rozvlákněním jsou totiž odloučeny. Z papíru se stane kaše a těžší části jako svorky a sponky klesnou ke dnu, odkud jsou vybírány magnetem.

Před vhozením do kontejneru musím plastové obaly od kosmetiky důkladně vymýt, je to chemikálie. NETŘEBA!
Stačí, když zbytky kosmetických přípravků jako jsou mýdla, šampony, krémy prostě jen vylijete. Neuškodí jim stejně jako kelímkům od jogurtů lehké vymytí.

U nápojového kartónu musím odtrhnout umělohmotný uzávěr.  NENÍ PRAVDA
Pokud ve vaší obci probíhá sběr nápojových kartónů, prázdný kartón pouze vypláchněte vodou, nechte odkapat, stlačte a i s víčkem odhoďte do žlutého kontejneru nebo oranžového pytle, který je ve vaší obci pro tento odpad určen.

Před vhozením do kontejneru musím z dopisních obálek vytrhnout fóliové okénko. NE
Do kontejneru na papír můžete vhazovat obálky celé. Zpracovatelé mají zařízení, která si s fóliovými okénky poradí za vás.
Do kontejneru nesmím vhazovat skartovaný papír. MÝTUS!
Do modrého kontejneru vhazujte skartovaný papír stejně jako každý jiný papír, který není mokrý, mastný nebo jinak znečištěný.

Kontejnery na nápojový kartón jsou vadně vyrobeny. Krabice od mléka nebo džusů do něj nejde vměstnat. POZOR!
Na každém kontejneru je nápis, že je třeba nápojový kartón před vhozením stlačit. Otvor v kontejneru je speciálně konstruovaný pouze pro stlačený kartón. Jen tak je možné do třídící nádoby sesbírat větší množství kartónů, což snižuje přepravní náklady. Zároveň je také snížena možnost vhazovat odpad, který do tohoto kontejneru nepatří!

PVC je také plast a tak patří do žlutého kontejneru. NE
PVC, novodurové trubky či linoleum do kontejneru na tříděný odpad nepatří! Komplikuje následné zpracování směsných plastů a energetické využití.

Plasty, papír i sklo sváží stejné auto, takže to všechno skončí na jedné hromadě!  LEŽ!
Ano, odpad z barevných kontejnerů může opravdu svážet jedno auto a jeden chlap, někdy dokonce i během jediného týdne nebo dokonce i dne. Ale důvod to má ekonomický - svozový vůz stojí několik miliónů a málokterý provozovatel si může dovolit na každý druh odpadu jiné vozidlo. Proto svozový vůz po vyprázdnění a vyčištění vyráží do terénu (mnohdy ještě týž den) pro úplně jinou komoditu, aby byl po celý den plně využit.

REKLAMA