OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Patnáct týmů z jedenácti škol minulý týden poměřilo své znalosti při tradiční přírodovědné soutěži Českého svazu ochránců přírody s názvem Zlatý list, jejíž krajské kolo každoročně pořádá ekocentrum Chaloupky. Zatímco první den „statečně“ propršel, výsledky organizátoři vyhlašovali již opět za krásného počasí.

Patnáct družstev z Vysočiny – osm v kategorii mladších a sedm v kategorii starších žáků – se utkalo o postup do národního kola, které se uskuteční 18. až 23. června u Štramberka v Moravskoslezském kraji. V kategorii starších (2. stupeň ZŠ a příslušné ročníky víceletých gymnázií) se velký boj odehrál mezi týmem geologického kroužku při ZŠ Březinova Jihlava a týmem pelhřimovského gymnázia. Podobně jako loni uteklo Pelhřimovským prvenství jen velmi těsně, o jediný bod. „Jako tým jsme byli letos na Zlatém listu poprvé,“ uvedla za vítězné Děti anthraxu Jitka Waldhauserová. Družstvo podle jejích slov vědělo, že má dost bodů, ale že jim budou stačit k vítězství, studenti netušili. „Do národního kola se moc těšíme, potkáme se tam s kamarády z jiného kraje a také s organizátory, se kterými se známe,“ doplnila. Na třetím místě skončil tým Kulíšci ze ZŠ Nové Veselí. V kategorii mladších (1.–6. třídy ZŠ a víceletých gymnázií) zvítězil tým Premianti z Gymnázia Chotěboř, na druhém místě skončili Slimáčci z gymnázia Jihlava a na třetím Kulíšci ze ZŠ Nové Veselí.

REKLAMA

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY kulisci 8

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY deti anthraxu 9

Jihlavský tým nastupoval z pozice náhradníka, přesto se dokázal dostat až na pěkné druhé místo. „Tohle kolo nám přišlo poklidnější než to první v Zoo Jihlava. Bylo tu méně lidí a mohli jsme se lépe koncentrovat. Také otázky nám lépe sedly a přišly nám zajímavé,“ uvedla Veronika Dvořáková za tým Slimáčků.

Šestičlenná družstva rozdělená do dvou tříčlenných hlídek řešila na stanovištích soutěžní stezky úkoly z oblasti dendrologie, entomologie, batrachologie, ornitologie, botaniky, myslivosti, geologie, péče o les, ichtyologie, přežití v přírodě a odpadů.

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY 1

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY 2

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY 4

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY 5

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY 6

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY 7

Součástí hodnocení družstva byla i prezentace praktické práce pro přírodu a celoroční činnost kolektivu před tříčlennou porotou.

prirodovedna soutez zlaty list EKOCENTRUM CHALOUPKY prace pro prirodu 3

Foto: Lenka Šuveríková

Bohužel kvůli vytrvalému čtvrtečnímu dešti nedošlo na exkurzi do lesů v Šebeni, kde se pod větvemi smrků skrývá přes tisíc mravenišť, což znamená největší koncentraci mravenců v Česku.

Smyslem Zlatého listu je umožnit setkání dětem se zájmem o přírodu a formou soutěže ověřit jejich znalosti. Žáci a studenti se učí veřejně prezentovat své aktivity a formulovat nabyté znalosti. Soutěž si taktéž klade za cíl motivovat děti a vedoucí kolektivů k další činnosti v přírodě a pro přírodu.

Krajské kolo soutěže pořádá organizace Chaloupky. Akce se konala za podpory Kraje Vysočina, ČSOP a městyse Křižanov. Ceny výhercům předávala starostka Křižanova Marie Smejkalová. „Naše poděkování patří jak dobrovolnicím z řad studentek, které nám po celou dobu pomáhaly, tak všem pedagogům a vedoucím dětských kolektivů, kteří po celý rok s dětmi pracují a vedou je k lásce k přírodě,“ podotkla na závěr za organizátory Lenka Šuveríková.

REKLAMA