OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Prvním dnem listopadu počínaje musí řidiči začít sledovat počasí. Jakmile by se totiž na svých cestách ocitli na zasněžené nebo namrzlé silnici bez zimních pneumatik, hrozí jim pokuta.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik při jízdě na všech silnicích na území České republiky. Řidič je povinen na vozidle užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takové jevy předpokládat.

REKLAMA

U motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kilogramů musí být zimní pneumatiky umístěny na všech kolech vozidla a hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 4 milimetry. Vozidla s maximální přípustnou hmotností převyšující tři a půl tuny musí mít zimní pneumatiky umístěny na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Hloubka hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí být nejméně 6 mm.

„Každý řidič má odpovědnost nejen vůči sobě, ale také k ostatním účastníkům silničního provozu, a proto by za nepříznivých podmínek měl v zimních měsících vyjíždět s vozidlem pouze na zimních pneumatikách,“ doplňuje vedoucí odboru služby dopravní policie krajského ředitelství Jan Kostečka s tím, že zimní pneumatika má při nízkých teplotách rozdílné vlastnosti než pneumatika letní. Při teplotách od 4 °C níže má zimní pneumatika lepší přilnavost k vozovce ve srovnání s letní pneumatikou.

Policisté v Kraji Vysočina se budou v nadcházejícím období věnovat kontrolám použití zimních pneumatik v rámci běžného výkonu služby. O tomto víkendu ještě žádné masivní ani cílené kontroly neplánují, a to i s ohledem na předpokládaný vývoj počasí. „Při silničních kontrolách se v rámci běžného výkonu služby v zimním období zaměříme především na komunikace, kde by mohly letní pneumatiky ohrožovat bezpečnost a plynulost silničního provozu. Po zkušenostech z předešlých let a ze statistiky dopravních nehod víme, kde nám řidiči s nevyhovující zimní výbavou častěji havarovali nebo úplně zablokovali provoz,“ dodal Jan Kostečka.

U dopravních nehod, při kterých by měla nepřítomnost zimních pneumatik přímý vliv na vznik nebo průběh dopravní nehody, musí policisté při vyšetřování přihlédnout k této skutečnosti. Při dopravní nehodě se zapisuje do protokolu o dopravní nehodě také informace o použitých pneumatikách na zúčastněných vozidlech. Tento protokol pak bude předán České kanceláři pojistitelů.

Policisté mohou řidičům, kteří nebudou respektovat nařízení o použití zimních pneumatik, uložit blokovou pokutu ve výši až dva tisíce korun. Pokud by řidič jízdou na nevhodných pneumatikách ohrožoval bezpečnost a plynulost silničního provozu, mohou mu policisté zakázat další jízdu s tímto vozidlem.

V souvislosti s používáním zimních pneumatik je zapotřebí řidiče upozornit na skutečnost, že dopravní značka Zimní výbava zůstává stále v platnosti. Obce v České republice tak mají nadále možnost umístit tyto dopravní značky na svém území. Na místech, kde se tato značka nachází, musí řidiči v období od 1. listopadu do 31. března užít k jízdě vozidlo pouze se zimními pneumatikami.

zimni vybava PCR

REKLAMA