OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

pametni_mince_velke_meziriciMince, které zaujmou nejvíce sběratele, nechalo město poprvé narazit v roce 2008 u příležitosti oslav šestistého výročí získání plných městských práv. Na jedné straně bylo logo oslav, na druhé znak. Nyní má město mince nové, kde na jedné straně jsou jeho hlavní dominanty.

„Protože zájem o mince byl poměrně velký a motiv oslav již nebyl aktuální, rozhodli jsme se nechat narazit mince nové,“ říká Pavel Stupka, vedoucí odboru školství a kultury.

Na nových mincích je z jedné strany zobrazen znak města, z druhé jeho hlavní dominanty.

Znak města
Král Ferdinand I. potvrdil v roce 1549 Meziříčským právo užívat starou pečeť a z doby jen krátce poté se dochoval nejstarší doklad o její podobě – štítu se sedmi pery. Městský znak byl definitivně kodifikován předsedou PS PČS 4. června 1998 současně s udělením praporu. V červeném štítě je zlaté vypouklé perizonium ukončené jetelovými trojlístky a postrkané sedmi stříbrnými pery. Heraldický symbol města byl odvozen z orlího křídla – erbovního znamení pánů z Meziříčí a z Lomnice, kteří zde s přerušením v první polovině 15. století vládli až do dvacátých let 16. století. „Občas se mne někdo zeptá, proč máme ve znaku právě sedm per. To se však nepodařilo zjistit, protože žádná erbovní pověst k tomu neexistuje. Proto počet zdůvodňuji počtem radních, jichž je také sedm,“ říká s úsměvem František Bradáč, starosta města.

Hlavní dominanty
Na druhé straně mince jsou zobrazeny hlavní dominanty města jako chrám sv. Mikuláše, dálniční most Vysočina, Zámek Velké Meziříčí a Gymnázium Velké Meziříčí. Grafický návrh zpracoval místní umělec Oldřich Inochovský.

Mince jsou prodávány v Informačním centru Velké Meziříčí za 45,- Kč.
REKLAMA