- Podrobnosti
-
17. 12. 2016 11:16
Dva čeští miliardáři spojili síly a společně se pokusí získat Plzeňský Prazdroj, který je na prodej. Podle informací HN podal předběžnou nabídku nejbohatší Čech Petr Kellner spolu s uhlobaronem Pavlem Tykačem.
Kromě Prazdroje jsou ve hře i další čtyři středoevropské pivovary, kterých se zbavuje skupina SABMiller. Celý tento pivovarnický balík může podle odhadů stát až sedm miliard dolarů (zhruba 175 miliard korun).
Údajně to byl majitel skupiny PPF Kellner, kdo oslovil vlastníka hnědouhelné elektrárenské společnosti Czech Coal Tykače, aby se do boje o Prazdroj pustili spolu. „Většinu peněz má poskytnout Kellner a jeho PPF, Tykač by měl minoritní podíl,“ řekl HN dobře obeznámený zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Přesné rozdělení podílů podle něj ještě není pevně dohodnuto.
Prazdroje a dalších čtyř pivovarů – slovenského Topvaru, maďarského Dreheru, rumunského Ursusu a polské Kompanie Piwowarské – se SABMiller musí vzdát kvůli své fúzi se světovou pivovarnickou jedničkou Anheuser-Busch InBev. Jinak by Evropská komise spojení nepovolila, protože výsledná skupina by měla na trhu příliš vysoký podíl.
„Pro PPF by byla akvizice Prazdroje a dalších pivovarů jistě zajímavým obchodem, po dlouhé době se skupina Petra Kellnera znovu zaměřuje také více na Česko, což dokazují její investice do O2 nebo Sazky,“ řekl vedoucí oddělení fúzí a akvizic poradenské společnosti EY Petr Kříž.
Foto: Forbes, Facebook
Kellner s Tykačem však pochopitelně nejsou jedinými zájemci. Prazdroj a spol. láká investiční fondy, konkurenční pivovary, ale také na první pohled překvapivé uchazeče – třeba maďarskou ropnou a plynárenskou skupinu MOL.
Z hlediska očekávané prodejní ceny půjde o jeden z největších obchodů v dějinách Česka i střední Evropy. Zatím není rozhodnuto, zda se pivovary budou prodávat všechny dohromady, nebo na dvě části – i tuto variantu Evropská komise připouští. Samotný Prazdroj by nicméně podle analytiků mohl v přepočtu stát minimálně 60 miliard korun.
Budoucí dělení balíku pěti pivovarů v rukách nového majitele je pak téměř jisté. Na což se údajně už připravují i Kellner s Tykačem, pokud by uspěli. „Je pravděpodobné, že ve střednědobém horizontu si aktiva této investice rozdělí i to, že skupinu po částech rozprodají,“ řekl HN nejmenovaný zdroj.
Kellner s Tykačem už v minulosti v byznysu spolupracovali – pokud ale pětici pivovarů získají, půjde o jejich první opravdu velký společný podnik. Kellner, který skrze PPF vlastní například operátora O2 či poskytovatele půjček Home Credit, loni Tykačovi tak trochu pomohl vydělat stovky milionů korun. Tykač koupil zhruba dvě procenta operátora O2 předtím, než PPF rozdělila firmu na dvě: na poskytovatele telekomunikačních služeb, který si ponechal název O2, a na majitele telekomunikační infrastruktury Cetin. Po rozdělení získaly akcie obou společností výrazně vyšší hodnotu.
Zdroj: