Kašny a pítka na území statutárního města České Budějovice se tento týden začínají připravovat na zimu.

„Z bazénů a technologií kašen a pítek vypustíme veškerou vodu, aby se zabránilo zamrznutí a tím jejich poškození. Musíme také zaizolovat přívodní vodoměrné šachty, tedy zajistit je nepromrzajícím materiálem,“ upřesnila postup prací mluvčí vodohospodářské společnosti Čevak Jitka Kramářová.

REKLAMA

Celkem mají vodohospodáři na území statutárního města na starosti jedenáct kašen a pět pítek. Jako poslední přijde na řadu ta největší – Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara. Její zazimování začne v pondělí 24. října.

„Bazén kašny o průměru 17 metrů bude třeba vypustit, vyčistit a znovu naplnit vodou. Technici do ní nainstalují recirkulační zařízení, které v zimě zajišťuje proudění vody a brání jejímu zamrzání. Zkontrolujeme také čerpadla a vyměníme poškozené žárovky osvětlení,“ řekl vedoucí provozního střediska v Českých Budějovicích Ondřej Koupal.

Společnost Čevak pečuje i o Zlatou stoku, která vodou zásobuje vodní plochy v parku Stromovka. Také její 1,8 kilometru dlouhé koryto zůstane v zimních měsících bez přívodu vody. Stejně tak se k zimnímu spánku v polovině října uloží i brouzdaliště u řeky Malše. 

REKLAMA