operaceNový robot v českobudějovické nemocnici pomáhá operovat jihočeské pacienty se srdeční arytmií. Vedoucí lékař arytmologického a kardiostimulačního centra Alan Bulava řekl v úterý novinářům, že zavedením robotických operací se českobudějovické pracoviště zařadilo mezi evropskou špičku.

Metoda robotického ovládání katetru a následně jeho zásahu při takzvaných ablačních metodách léčby, kdy pomocí vysokofrekvenčního elektromagnetického pulsu operatér zlikviduje tu část srdeční tkáně, která je zodpovědná za nebezpečné arytmie, je nejnovější operační metodou. Je šetrná, pacienta tolik nezatěžuje a často vede k úplnému uzdravení srdce.

"Robotická operace spočívá v zavedení speciálního instrumentária velkými cévami z třísla do srdeční síně. Tím končí úloha lékaře u operačního stolu a zbytek se již děje na dálku z ovládací konzole pomocí joysticku. Tím operatér ovládá pohyb katetru. Za dobu tříletého působení jsme na našem pracovišti provedli téměř 1400 radiofrekvenčních ablací. Nejsložitější komplexní výkony, které se provádějí jen v několika špičkových centrech, tvořily 40 procent operací. Pomocí robotického systému, kterých je ve světě zatím jen asi 80, z toho 70 v USA, jsme od začátku září operovali 15 pacientů," řekl Bulava.

V ČR operují pomocí robota čtyři pracoviště. Je to IKEM a nemocnice Na Bulovce v Praze, dále nemocnice v Třinci a nyní i českobudějovické kardiocentrum. "Dosud se operace prováděli ručně. Robot ale umožní daleko rychlejší, přesnější a jemnější vedení katetru. Ovládání je velmi intuitivní a snadné, byl jsem velmi překvapený, jak snadné je pracovat s robotem," dodal Bulava.

Zařízení pořídila českobudějovická nemocnice z vlastních zdrojů. Spádovou oblastí pro výkony v oblasti arytmologie a kardiostimulace je nejen region Jihočeského kraje, ale i polovina kraje Vysočina a část Plzeňského kraje, tedy oblast, kde žije asi 725 tisíc lidí. "Ročně se v centru provádí zhruba 500 radiofrekvenčních ablací a počet zákroků narůstá," doplnil Bulava.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA