rytir rozmbersky_ikonaSkutečnou tečku za Rožmberským rokem připravil Národní památkový ústav na adventní čas. Výstava „Krumlovský obrazový kodex. Výjimečná středověká kniha z rožmberské rezidence“ se pro veřejnost otevře 13. prosince 2011 v budově Mincovny na II. nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov. K vidění bude faksimile rukopisu, jehož originál je uložen v Rakouské národní knihovně ve Vídni. Na 37 grafických panelech se návštěvníci mohou seznámit s podrobnostmi o vzácném kodexu. Spolupořadatelem výstavy je Ústav dějin umění Akademie věd ČR.  

Kniha zvaná Liber depictus pocházející z krumlovského kláštera minoritů a klarisek patří k řadě vzácných krumlovských památek, které Český Krumlov za různých okolností opustily. Když císař Josef II. zrušil v druhé polovině 18. století kláštery, byla kniha Liber depictus převezena do Vídně, kde je dodnes uložena v Rakouské národní knihovně pod signaturou 370 a patří zde k nejvzácnějším památkám tamější sbírky rukopisů. 

REKLAMA

Středověká kniha o 172 listech vznikla před polovinou 14. století a obsahuje Bibli chudých, dvě moralistická podobenství a třicet legend. Na titulní straně rukopisu je vyobrazena Panna Marie s Kristovým tělem, což zde zřejmě symbolizuje spojení s klášterem v Českém Krumlově, který byl právě „k poctě Kristova těla a slavné Panny Marie“ zasvěcen. Zakladateli kláštera byli Rožmberkové a nejpravděpodobněji právě oni nechali rukopis zhotovit a darovali ho klášteru. Svůj dnešní věhlas si krumlovský rukopis vydobyl především tím, že biblické příběhy a životy svatých nevypráví slovem, ale obrazem.  

Rukopis výhradně tvoří cykly ilustrací, které jsou nanejvýš doprovázeny stručným vysvětlujícím textem. Listy zaplněné kresbami odráží nejen tehdejší uměleckou tvorbu, ale především život středověkého člověka v různých rovinách. Můžete tak spatřit výjevy spojené se středověkou zbožností, ale i bájné tvory, ďábly a démony, korunovaci krále, lov či turnaj, válečné výpravy, rozličné druhy zločinů a samozřejmě i trestů. Najdeme zde i výjev narození dcery či dojení krávy, výuku četby či dokonce také uklízení a umývání nádobí. Stranou ilustrátoři nenechali ani lásku a sex či nemoc a smrt. Obrazem jsou na panelech převyprávěny legendy o sv. Vítu, Panně Marii a hříšné matce či život sv. Václava.

Faksimile knihy zapůjčil Ústav dějin umění Akademie věd ČR. Na výstavě je k dispozici i maketa knihy, ve které mohou návštěvníci listovat. Samotný originál si mohou návštěvníci prohlédnout na filmových záběrech natočených v Rakouské národní knihovně ve Vídni. Kurátory výstavy jsou Mgr. Lukáš Reitinger a Mgr. Petr Pavelec, ředitel Národního památkové ústavu v Českých Budějovicích. Výstava je otevřena od 13. do 23. prosince 2011 denně mimo pondělí od 10 do 15 hodin. Vstupné na výstavu je zdarma.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA