V tomto týdnu v Českých Budějovicích začala podzimní část deratizace. Pravidelné hubení potkanů a dalších hlodavců vyskytujících se v kanalizační síti zajišťuje provozovatel vodohospodářského majetku krajského města, společnost Čevak. Deratizaci provádí prostřednictvím specializované odborné firmy každoročně ve dvou etapách – na jaře a na podzim.

REKLAMA

„Na území statutárního města České Budějovice bude na předem vytipovaná místa položeno více než 300 kilogramů návnad,“ řekla mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

V těchto dnech se odborná firma zaměřila na střed města, Pražské předměstí a část Čtyři Dvory. „Dále přijde na řadu Rožnov, Linecké předměstí, Havlíčkova kolonie, Mladé, Nové Hodějovice a Suché Vrbné,“ vyjmenoval vedoucí provozního střediska v Českých Budějovicích Ondřej Koupal.

Pokládání návnad bude pokračovat až do konce října. Následně ještě odborníci místa zkontrolují a v případě potřeby návnady doplní.

Odborná pokládka granulí neohrozí domácí ani hospodářská zvířata, nejčastěji se totiž nástrahy dávají do kanalizačních šachet. „Máme již předem vytipovaná místa, kde se potkani vyskytují. Většinou tam, kde je velká koncentrace odpadků, tedy i zbytků jídel. Většinou jsou to sídliště, ale také stará zástavba ve městech. Pravidelným hubením se potkanů sice nikdy úplně nezbavíme, ale daří se nám zabránit jejich přemnožení,“ doplnil Ondřej Koupal.

Potkan, který může přenášet řadu nebezpečných chorob, se velice snadno množí. Samice rodí mláďata prakticky po celý rok. Výskytu těchto hlodavců velmi napomáhají i drtiče odpadu, protože právě hmota, která se z drtiče odpadu dostane do kanalizace, je pro potkany lahůdkou.

REKLAMA