Dvorek Járy Cimrmana, tak se od středy jmenuje zákoutí u Vodárenské věže v Českých Budějovicích. Jméno českého génia nenese dvorek mezi věží a vodojemem náhodou. Cimrmanologové nedávno právě na tomto místě našli nejednu stopu Járy Cimrmana.

REKLAMA

Při své návštěvě neopomněl význačný učitel, vědec, vynálezce a světoběžník vystoupat ani na samotnou Vodárenskou věž. Jak potvrzuje přední cimrmanolog Zdeněk Svěrák, Jára Cimrman byl velkým milovníkem věží, byl v kontaktu i s proslulým Eiffelem.

Jeho někdejší přítomnost v areálu budějovické Staré vodárny dokládá snímek z brzkého jara 1914 pořízený na vodárenském dvorku samotným Cimrmanem. Zachytil na něm českobudějovického vodárenského strojníka Václava Woplatku učícího se umění bicyklování Cimrmanovou originální metodou „Stojím – jedu – sedím – hledím“.

cimrmanova fotka stara vodarna ceske budejovice CEVAK

Cimrmanův fotoaparát, s nímž Jára coby vášnivý fotograf činil pokusy i při zachycování snímků v mlze, může veřejnost ostatně vidět na výstavě Půlstoletí s Cimrmanem. Tyto a desítky zajímavých artefaktů si mohou návštěvníci prohlédnout ve věži i přilehlém vodojemu až do neděle 27. srpna.

Výstava, která představuje nejen rozmanitou osobnost českého velikána, ale také padesátiletou historii působení Divadla Járy Cimrmana, je otevřena od úterý do pátku od 13 do 18 hodin, v sobotu a v neděli pak od 11 do 17 hodin. Plné vstupné stojí 40, zlevněné 20 korun.

Zdroj: Čevak

REKLAMA