V úterý 2. září pět minut před 19. hodinou přijalo Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje informaci o požáru již nepoužívaného motorestu u obce Dolní Dvořiště. Po dohašení požáru hasičskými jednotkami bylo v požářišti nalezeno ohořelé lidské tělo. Vzhledem ke stupni ohoření mrtvého těla nebylo možné určit totožnost ani pohlaví, proto byla nařízena soudní pitva. Současně s tímto prověřováním zjišťují kriminalisté ve spolupráci s hasiči také přesnou příčinu vzniku požáru.

Oznamovatel na tísňové lince 112 sdělil, že hoří motorest stojící v těsné blízkosti komunikace I. třídy č. 3 přibližně tři kilometry před Dolním Dvořištěm ve směru od Kaplice.

REKLAMA

pozar motorest dolni dvoriste foto 02092014


Další fotografie od hasičů najdete na našem Facebooku.


K požáru vyjely osádky vozů profesionálních hasičů ze stanice Kaplice, svolány byly jednotky SDH obcí Kaplice, Velešín, Vyšší Brod, Malonty, Dolní Dvořiště a Horní Dvořiště. Ze stanice v Českém Krumlově k požáru vyjel automobilový žebřík. Vzhledem k vysokému počtu vyslaných jednotek operační důstojníci v 19:09 hodin vyhlásili druhý stupeň poplachu.

Když hasiči přijeli na místo, hořela přibližně polovina motorestu, který je již několik měsíců nepoužívaný. Hasiči provedeným průzkumem zjistili, že v bezprostřední blízkosti stojí zásobník na plyn, který současně s hasebními pracemi ochlazovali. V objektu dále našli dvě třicetilitrové propanbutanové láhve, které vynesli z hořícího motorestu ven a také je ochladili. Vedle hořícího motorestu stojí benzínová čerpací stanice, ta však nebyla požárem nijak ohrožena.

V 19:37 hodin velitel zásahu nahlásil, že požár je lokalizován – je pod kontrolou zasahujících hasičů, kteří jsou na požářišti v dostatečném množství. Zasahující jednotky pokračovaly v dohašování, pro nalezení a likvidaci všech možných ohnisek požáru musely rozebrat plechovou střechu i na nezasažené části motorestu. Po 21. hodině pak velitel zásahu postupně odesílal jednotlivé dobrovolné jednotky zpět na jejich základny. Úplná likvidace byla na operační středisko nahlášena krátce před půlnocí.

Téměř na konci hasebních prací byly na požářišti nalezeny ohořelé pravděpodobně lidské ostatky. Událost byla předána Policii ČR.

Požářiště okolo jedné hodiny noční vyjela zkontrolovat jednotka SDH obce Dolní Dvořiště. Výjezd jednotky byl na žádost Policie ČR zopakován po druhé hodině ranní, kdy se na požářišti objevilo ještě doutnající ohnisko.

Silnice vedoucí na hraniční přechod s Rakouskem zůstala po celou dobu zásahu průjezdná.

Výše vzniklé škody byla předběžně stanovena na milion korun, zničeny byly přibližně dvě třetiny objektu.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA