soud_zakonVrchní soud v Praze v úterý v odvolacím řízení o rok snížil tresty pro tři hlavní obžalované v rozsáhlém případu kuplířství a obchodování s bílým masem, který policie odhalila na jihu Čech. Odvolání recidivistů Vojtěcha a Pavla Horváta soud zamítl.

Českobudějovický krajský soud vynesl nepravomocný rozsudek v polovině srpna, kdy šestnácti obžalovaným vyměřil dohromady tresty v délce půl století. Nejpřísněji, devítiletým vězením, soud potrestal šéfa skupiny Kolomana Mižigára a jeho známého Pavla Horváta. O rok mírnější trest dostal Jozef Bledý a Věru Mižigárovou poslal soud do vězení na 7,5 roků. Dalším dvanácti obžalovaným soud vyměřil tresty nepodmíněné až do výše tří let anebo podmínky. Soud obžalované uznal vinnými trestnými činy kuplířství, Mižigára, Mižigárovou a Bledého též obchodováním s lidmi a Horvátům vyměřil souhrnné tresty i za dřívější zločiny z minulosti.

Podle předsedy odvolacího senátu Jindřicha Fastnera však není možné potrestat obžalované za obchodování s bílým masem a současně za kuplířství. "Kuplířství je v tomto trestném činu již obsaženo," vysvětlil Mediafaxu soudce, proč Mižigárovi snížil trest na osm let vězení, Věře Mižigárové na 6,5 roku a Bledému na sedm let. Těm obžalovaným, kteří nebyli dosud trestáni, pak odvolací soud změnil nepodmíněné tresty na podmíněné s dohledem. "Odvolání Vojtěcha a Pavla Horváta jsme vzhledem k jejich předchozí závažné trestné činnosti zamítli," uzavřel soudce Fastner.

Podle kriminalistů dobře organizovaná skupina kuplířů vytvořila po dobu nejméně deseti let zejména na jihu Čech, ale i v Norsku a Dánsku, síť mladých prostitutek, které obžalovaní k "řemeslu" nutili. Policie se začala případem, který je svým rozsahem ojedinělý, zabývat v roce 2006, kdy podnět k trestnímu stíhání dala dánská policie. Přitom gang obchodníků s bílým masem pracoval na silnici E55 mezi jihočeskou Kaplicí a Strážným již nejméně od roku 1996. Prodejné ženy pak šéfové gangu údajně vyváželi za zákazníky až do dánské Kodaně a norského Osla.

Během té doby se do rukou kuplířů dostaly desítky mladých dívek a žen. "Zamkli mě v pokoji, abych nemohla utéct. A musela jsem pak pracovat jako prostitutka," řekla jedna z mnoha poškozených. Obžalovaní se před soudem hájili, že nikoho k prostituci nenutili, protože dívky se prodávaly zákazníkům dobrovolně. Přitom ze spisu vyplývá, že dívky obžalovaní nutili k výkonu prostituce i v době těhotenství či krátce po porodu. Nejméně jedné z dívek nebylo ještě osmnáct let.

Rozsudek je pravomocný.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA