hradecek1Od posledního srpnového víkendu mohou návštěvníci zámku v Třeboni vidět historické listiny a dokumenty spjaté s rožmberským rybníkářstvím. Výstavu s názvem Příroda rybník nevytvoří připravil Národní památkový ústav a Státní oblastní archiv v Třeboni. Výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout  v rámci první prohlídkové trasy Rožmberské interiéry až do 30. září 2011. Akce je součástí projektu Rožmberský rok 2011.

 

REKLAMA

"Příroda rybník nevytvoří, jen lidský důmysl, a tak je rybník jako celek dílo lidských rukou," napsal Bohuslav Balbín, když se zaobíral třeboňskými rybníky ve svém díle Miscelanea historica regni Bohemiae (1679-1687). Další výstava archivních dokumentů na zámku v Třeboni obohatí první prohlídkovou trasu Rožmberské interiéry a připomene nesmazatelnou stopu lidské činnosti v krajině, kterou po sobě Rožmberkové zanechali v podobě rybničních soustav nejen na Třeboňsku. 

Chlumeck rybnin_soustava_1._pol._16._stolet

„Návštěvníkům chceme zprostředkovat kouzlo dobových rybničních map i prvních technických nákresů. Prostřednictvím části korespondence rybnikářů Štěpánka Netolického, Mikuláše Rutarda z Malešova, Jakuba Krčína z Jelčan a dalších se zde vypráví příběh několika rybníků i celého oboru rybnikářství - jako tradiční formy chovu sladkovodních ryb,“ prozradila spoluautorka výstavy Blanka Čechová ze Státního oblastního archivu v Třeboni.

Výstava bude zahájena v rámci Rybářských slavností, které se odehrají v Třeboni v sobotu 27. srpna a potrvá až do konce září. Připravena byla ve spolupráci Správy státního zámku Třeboň se Státním oblastním archivem v Třeboni. Vstupné na rožmberskou prohlídkovou trasu včetně výstavy stojí pro dospělé 100,- korun, pro děti, studenty a ZTP 60,- a pro seniory 70,- korun. Rodinná vstupenka vyjde na 250,- korun. Zámek je otevřen denně kromě pondělí v srpnu od 9.00 do 17.15 hodin a v září do 16.00 hodin. 

Více informací naleznete na webových stránkách www.rozmberskyrok.cz, www.npu-cb.eu, www.zamek-trebon.eu, www.ceskearchivy.cz


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

REKLAMA