nemocnice_pisekProvoz takzvaného Iktového centra zahájila se začátkem roku 2011 nemocnice v Písku. Jak pro agenturu Mediafax v pondělí uvedla Dana Krákorová z vedení zařízení, jedná se o akutní péči o nemocné s mozkovou mrtvicí na pracovišti neurologické intenzivní i následné péče.

V jihočeském kraji jsou taková pracoviště dvě. Komplexní cerebrovaskulární centrum v nemocnici v Českých Budějovicích a nyní v Písku. "V písecké nemocnici je součástí tohoto centra jednotka intenzivní péče neurologie, vlastní oddělení neurologie, radiologické oddělení se 24hodinovou službou multidetektorové počítačové tomografie, klinické laboratoře, služba internisty, oddělení akutní rehabilitace, oddělení následné péče, sociální lůžka, oddělení psychologie a oddělení spirituální péče," uvedla Krákorová.

Právě pro toto spektrum činností, které nemocnice poskytuje, získala iktová jednotka akreditaci ministerstva zdravotnictví. "Zatím není zcela jasné financování center zdravotními pojišťovnami, ale jednání s nimi o platbách již započala a řešení se hledá. Jak kvalitně je poskytována péče u nás nemocným s akutním infarktem myokardu na pracovištích kardiocenter, péče onkologicky nemocným v onkocentrech, stejně tak je systémové a medicínsky nejvýhodnější poskytovat péči nemocným s cerebrovaskulárními akutními příhodami v centrech iktových," dodala.

Podle vedení nemocnice i lékařů je zprovoznění už druhého tohoto centra zcela zásadní. Cévní mozková příhoda je totiž v současnosti nejčastější příčinou imobility ve vyšších věkových kategoriích a třetí nejčastější příčinou úmrtí v zemích Evropské unie. Incidence v ČR činí 350 cévních mozkových příhod na 100 000 obyvatel za rok a je jedna z nejvyšších na světě.

Úmrtnost na cévní mozkové příhody je ve věku do 65 let v ČR dvojnásobná ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA