pisekNový protipovodňový varovný systém vybuduje letos město Písek v záplavových oblastech. Jak agentuře Mediafax řekl mluvčí radnice Roman Ondřich, investice přijdou na více než tři miliony korun.

Půjde o celkem 22 hlásičů, které budou hlídat hladinu řeky Otavy. Součástí protipovodňového systému budou senzory hladiny stavu vody v řece a také 47 reproduktorů. Vše na bezdrátové bázi.

“Celý varovný systém je složen z řídícího pracoviště, bezdrátových hlásičů, elektronické sirénové jednotky a softwaru. Město zaplatí pouze přes 300 tisíc korun, zbytek půjde ze státních dotací,“ uvedl Ondřich.

Všechny vyhodnocené informace budou z centra přenášeny také na městskou policii a odbor životního prostředí města. Občany pak o blížícím se nebezpečí budou varovat SMS zprávy na jejich mobily, pokud se zaregistrují. “Přihlásit se ke službě může každý tím, že si vytiskne přihlášku z webových stránek města, nebo si ji vyzvedne na úřadu, vyplní na ní číslo svého telefonu a vhodí ji do schránek před podatelnami městského úřadu,“ vysvětlil mluvčí.

Stav ohrožení by v Písku u řeky nastal, kdyby hladina dosáhla výšky 589 centimetrů, ale hladina se může zvýšit téměř kdykoli. Nyní se hladina pohybuje mezi padesáti centimetry a jedním metrem. Protože do Otavy stékají horské potoky ze Šumavy, stav vody se mění každý den v závislosti na dešťových srážkách. Stav extrémního ohrožení, tedy třetí stupeň povodňové aktivity by město vyhlásilo v momentě, kdy hladina přesáhne 589 centimetrů.

Právě Písek zažil jedny z nejničivějších povodní ve své historii v srpnu roku 2002, kdy voda z řeky zaplavila část okolo Kamenného mostu a další lokality. Evakuováno bylo na čtyři tisíce lidí a vyplaveno 150 bytů a domů. Velká voda způsobila škodu za víc než miliardu korun. Poničila tehdy i starý Kamenný most, který je nejstarším mostem svého druhu v České republice.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA